Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kierowcy będą mogli zapomnieć o prawie jazdy? Znamy szczegóły

19.03.2019 12:02

Ministerstwa Infrastruktury i Cyfryzacji szykują kolejne udogodnienia dla kierowców. Jeszcze w tym roku zmotoryzowani nie będą musieli wozić ze sobą dokumentu prawa jazdy. Trwają zaawansowane prace nad zmianami, które wnoszą też kilka innych nowości.

dokument prawa jazdy fot. Shutterstock

Prawo jazdy wciąż jest obowiązkowym dokumentem, który trzeba wozić ze sobą w samochodzie. Od października ubiegłego roku kierowcy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego. Jak podaje serwis auto.dziennik.pl, trwają zaawansowane prace nad tzw. pakietem deregulacyjnym, wnoszącym kolejne ułatwienia dla zmotoryzowanych. Projekt w pierwszej kolejności zakłada zniesienie kary mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Zagłosuj

Czy wprowadzenie nowych zmian będzie sporym ułatwieniem dla kierowców?

– Zgodnie z ustaleniami Zespołu do Spraw Programowania Prac Rządu Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało i przekazało do Ministerstwa Infrastruktury wkład do projektu ustawy w postaci propozycji przepisów wraz z uzasadnieniem w zakresie rozwiązań umożliwiających jazdę bez posiadania przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej dokumentu prawa jazdy – tłumaczył w wywiadzie z serwisem auto.dziennik.pl sekretarz stanu w resorcie Cyfryzacji, Karol Okoński.

Jednak to nie koniec zmian, jakie czekają na kierowców. Rząd przewiduje likwidację karty pojazdu i nalepki kontrolnej na szybę. Dodatkowo zmotoryzowani będą mieć możliwość rejestracji nowych pojazdów przez dilerów samochodowych on-line. Zapowiadane jest też zniesienie obowiązkowego wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Zmiany w prawie jazdy: Policja jest już gotowa

Po wprowadzeniu zmian w życie kierowcy nie muszą obawiać się, że podczas kontroli dojdzie do przykrej niespodzianki. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w rozmowie z serwisem auto.dziennik.pl uspokoił, że policja jest przygotowana do planowanych modyfikacji w przepisach. Kobryś zapewnił, że w trakcie policyjnej kontroli funkcjonariusz przy pomocy służbowego smartfona sprawdzi wszystkie potrzebne dane.

W tym roku wszystkie zmiany mają być wprowadzane stopniowo. Aktualnie za brak dokumentu prawa jazdy grozi mandat w wysokości 50 zł.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/auto.dziennik.pl/MW

Oceń