Kierowcy muszą mieć się na baczności. Nowe przepisy pozwolą policji na nagrywanie

02.08.2018 12:54

Wkrótce dojdzie do poważnych zmian. Już niedługo policjanci zostaną wyposażeni w osobiste kamery, dzięki którym będą mogli nagrywać interwencje. To pozwoli im na obronę przed skargami na mundurowych.

policja fot. policja.pl

Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o rozwinięciu programu pilotażowego, który był sprawdzany przez kilka miesięcy. Pomysł zakładał wyposażenie funkcjonariuszy w osobiste kamerki, które mogły rejestrować to, co dzieje się w czasie interwencji. Program okazał się sukcesem i teraz postanowiono wyposażyć większą liczbę policjantów. Kiedy rozpoczynano testy, sprzęt otrzymało 180 mundurowych. Teraz policjanci mogą liczyć na 2110 kamer.

Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli nagrywać kontrole drogowe i bronić się przed ewentualnymi skargami. Nagrywanie domowych interwencji będzie zakazane. Jednak resort i w tej kwestii myśli o zmianie przepisów. Jarosław Zieliński wyjaśnił, że to głównie dzięki temu pomysłowi do kwietnia 2018 roku w województwie dolnośląskim nie odnotowano żadnej skargi na policjantów. 

Przypomnijmy, że mundurowi mogą być nagrywani także przez obywateli. Aczkolwiek rejestrowanie interwencji nie może przeszkadzać funkcjonariuszom w wykonywaniu ich obowiązków. W dodatku policjanci z drogówki nie są osobami publicznymi, więc przed opublikowaniem takiego nagrania wymagana jest ich zgoda na rozpowszechnianie.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/gazetakrakowska.pl/MW

Oceń