Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kierowcy muszą mieć się na baczności. Nowe przepisy pozwolą policji na nagrywanie

02.08.2018 12:54
xxx zet

Wkrótce dojdzie do poważnych zmian. Już niedługo policjanci zostaną wyposażeni w osobiste kamery, dzięki którym będą mogli nagrywać interwencje. To pozwoli im na obronę przed skargami na mundurowych.

policja fot. policja.pl

Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o rozwinięciu programu pilotażowego, który był sprawdzany przez kilka miesięcy. Pomysł zakładał wyposażenie funkcjonariuszy w osobiste kamerki, które mogły rejestrować to, co dzieje się w czasie interwencji. Program okazał się sukcesem i teraz postanowiono wyposażyć większą liczbę policjantów. Kiedy rozpoczynano testy, sprzęt otrzymało 180 mundurowych. Teraz policjanci mogą liczyć na 2110 kamer.

Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli nagrywać kontrole drogowe i bronić się przed ewentualnymi skargami. Nagrywanie domowych interwencji będzie zakazane. Jednak resort i w tej kwestii myśli o zmianie przepisów. Jarosław Zieliński wyjaśnił, że to głównie dzięki temu pomysłowi do kwietnia 2018 roku w województwie dolnośląskim nie odnotowano żadnej skargi na policjantów. 

Przypomnijmy, że mundurowi mogą być nagrywani także przez obywateli. Aczkolwiek rejestrowanie interwencji nie może przeszkadzać funkcjonariuszom w wykonywaniu ich obowiązków. W dodatku policjanci z drogówki nie są osobami publicznymi, więc przed opublikowaniem takiego nagrania wymagana jest ich zgoda na rozpowszechnianie.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/gazetakrakowska.pl/MW

Oceń