Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kierowcy tracą miliardy na parkingi

14.07.2017 12:00

Jak wynika z badań przeprowadzonych w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech, kierowcy w skali roku marnują miliardy dolarów na szukanie miejsc parkingowych oraz opłaty parkingowe za niewykorzystany czas postoju.

Kierowcy tracą miliardy na parkingi fot. materiały prasowe

W ankiecie INRIX wzięło udział 17 986 kierowców z 30 miast znajdujących się na terenie trzech państw. Przykładowo, kierowcy w Nowym Jorku marnują średnio 107 godzin rocznie na szukaniu miejsc parkingowych, podczas gdy mieszkańcy Londynu i Frankfurtu przeznaczają na to odpowiednio – 67 i 65 godzin.

Mało tego – na przestrzeni 12 miesięcy przeciętny Amerykanin straci 345 dolarów na szukanie miejsc parkingowych. Eksperci uwzględnili zarówno zmarnowany czas, jak i koszty spalonego paliwa. Ekonomiczne obciążenie jest zatem całkiem pokaźne – w przypadku USA to 72,7 miliardów dolarów rocznie, podczas gdy w Niemczech straty szacuje się na 46 miliardów dolarów, a w Wielkiej Brytanii – 30 miliardów dolarów.

Problemu przepłacania również nie ma co bagatelizować. Zdaniem INRIX, kierowcy w USA w ciągu roku płacą 97 dolarów na darmo, nie wykorzystując wykupionego czasu postojowego. W przypadku przeciętnego zmotoryzowanego Niemca to 112 dolarów. To i tak mało w porównaniu do mieszkańców Wielkiej Brytanii, gdzie kierowcy średnio nadpłacają 269 dolarów.

RadioZET/INRIX/MS

Oceń