Kierowcy z prawem jazdy kategorii B otrzymają nowe uprawnienia

09.03.2018 17:01

W niedługim czasie dojdzie do rozszerzenia uprawnień dla wszystkich osób posiadających prawo jazdy kategorii B. Najprawdopodobniej kierowcy mający dokument co najmniej od trzech lat będą mogli jeździć trójkołowcami. To kolejna propozycja klubu Kukiz'15.

prawo jazdy dokumenty fot. Piotr Jedzura REPORTER

Wcześniej jeden z posłów zasugerował zmianę sygnalizacji świetlnej. Teraz rozwiązanie dotyczy projektu złożonego w czerwcu 2017 roku. Wówczas politycy zaproponowali nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, która pozwoliłaby osobom niepełnosprawnym przystąpić do egzaminu na kategorię A. Z kolei ci, którzy od przynajmniej trzech lat mogą pochwalić się prawem jazdy kategorii B, mogliby na jego podstawie poruszać się motocyklem trójkołowym.

Pozwolenie mają posiadacze kategorii A

Zgodnie z art. 125 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami, motocykl zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności powyżej 50 cm3 , dwukołowy lub z bocznym wózkiem zaliczamy do pojazdów samochodowych. Obejmuje  to również pojazdy trójkołowe o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

Aktualnie obowiązująca ustawa pozwala na poruszanie się trójkołowcami wszystkim posiadającym prawo jazdy kategorii A, którzy skończyli 21 lat. Natomiast kategorie A1 i A2 zezwalają osobom w tym wieku jazdę motocyklem trójkołowym, ale pod jednym warunkiem: jego moc nie może przekraczać 15 kW.

Z kolei uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B obowiązujące od 24 sierpnia 2014 roku dopuszczają na jeżdżenie motocyklem o pojemności skokowej lub mniejszej od 125 cm3 o maksymalnej mocy 11 kW i stosunku mocy do masy własnej, które nie przekraczają 0,1 kW/kg z zastrzeżeniem, że dany kierowca posiada prawo jazdy od minimum trzech lat.

Zmiany zgodne z prawem UE

Propozycja Kukiz’15 jest zgodna z przepisami unijnymi w sprawie prawa jazdy, dzięki czemu przywala na rozszerzenie uprawnień dla posiadaczy uprawnień kategorii B w danym kraju na motocykle trójkołowe o mocy przekraczającej 15 kW pod warunkiem, że kierowca ukończył 21 lat i ma prawo jazdy od minimum trzech lat.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych ocenił pozytywnie propozycję klubu i stwierdził, że jej zaakceptowanie zwiększy mobilność kierowców dotkniętych kalectwem.

RadioZET.pl/motofakty.pl/MW

Oceń