Zamknij

Klimatyzacja samochodowa: Odgrzybianie, czyszczenie, dezynfekcja

Redakcja
12.04.2018 14:39
klimatyzacja samochodowa
fot. TANGUY JOCKMANS East News

Za nami pierwsze ciepłe dni. Przed początkiem upałów warto sprawdzić, czy klimatyzacja w naszym samochodzie działa bez zarzutu.

Klimatyzacja instalowana w pojazdach w ciągu jednego roku może stracić kilka procent czynnika chłodzącego. Nic w tym dziwnego, ponieważ układ ulega zmiennym warunkom pracy, a ponadto istnieje konieczność zastosowania w nim elastycznych połączeń. Między innymi te czynniki powodują, że wentylacja nie będzie taka szczelna, jak np. domowa lodówka.

Pod żadnym warunkiem nie można bagatelizować ubytku chłodziwa z klimatyzacji. Przyczynia się on do spadku wydajności układu i zwiększa ryzyko awarii — może spowodować zatarcie się kompresora, który do tanich nie należy. Jeśli rok temu nie mieliśmy żadnych problemów z klimatyzacją, nie oznacza to, że w tym sezonie będzie podobnie.

Jak zadbać o klimatyzację: Odgrzybianie i dezynfekcja

Jeśli skontrolowaliśmy stan techniczny naszej klimatyzacji, warto zadbać o nasze zdrowie i pasażerów. Pamiętajmy o odgrzybieniu oraz zdezynfekowaniu układu. Możemy skorzystać z okazji i zrobić to w momencie okresowego przeglądu. Różne chorobotwórcze drobnoustroje rozwijają się w błyskawicznym tempie pod deską rozdzielczą parownika klimatyzacji, gdzie panują sprzyjające do tego warunki. Do walki z nimi posłużą specjalne odkażające preparaty, które aplikuje się do wentylacji albo stosuje tzw. ozonowanie polegające na umieszczeniu w środku zamkniętego samochodu generatora ozonu, który dezynfekuje kabinę auta i układ wentylacyjny.

W razie zlekceważenia tego ruchu po jakimś czasie w kabinie mogą pojawić się nieprzyjemne zapachy, a na parowniku powstanie potężna warstwa biologicznych zanieczyszczeń. Spowoduje to, że wydajność klimatyzacji spadnie do całkowitego minimum, a jej wymiana lub mechaniczne czyszczenie sporo kosztuje.

Jak zadbać o klimatyzację: Filtry kabinowe

Wiosna to najwyższy czas na wymianę filtra kabinowego w naszym samochodzie. Zignorowanie tej czynności może doprowadzić do zapchania go, a w konsekwencji zmniejszy wydajność klimatyzacji, co wywoła roszenie szyb. Do tego w pojeździe pojawi się nieprzyjemny zapach.

Zagłosuj

Czy sprawdzisz czy w twoim samochodzie klimatyzacja działa prawidłowo?

Liczba głosów:

Jak zadbać o klimatyzację: Uważaj na oszustów

Od jakiegoś czasu w życie weszły nowe przepisy, według których mechanicy muszą przejść odpowiednie szkolenie dotyczące obsługi klimatyzacji. Natomiast warsztaty powinny rozliczać się z wykorzystanego chłodziwa. Napełnianie nieszczelnych układów przez serwisy czy też systematyczne uzupełnianie ubytków jest zakazane.

Decydując się na wizytę w warsztacie, musimy mieć oczy szeroko otwarte. W wielu miejscach napełnia się klimatyzację nieodpowiednim czynnikiem. Nieuczciwi pracownicy mogą napełnić nasze układy np. propanem-butanem lub zastosować tańsze chłodziwa. Dlatego rośnie liczba serwisów, które zaczynają stosować analizator gazu. Metoda jest prosta — przed podłączeniem auta do urządzenia do obsługi klimatyzacji mechanicy kontrolują, czy chłodziwo napełnione jest właściwym czynnikiem.

Jak zadbać o klimatyzację: Cena

W tym roku za przegląd klimatyzacji zapłacimy więcej niż w latach ubiegłych. Jedną z przyczyn jest kosztowny czynnik R1234yf. Ponadto zwiększyła się cena popularnego czynnika R134a, która po wprowadzeniu unijnych unormowań wzrosła o kilkaset procent. Oprócz tego ten drugi został sklasyfikowany jako szkodliwy dla środowiska, a jego podaż na rynku została ograniczona. Mimo to popyt na ten czynnik rośnie, a w największej polskiej hurtowni jego cena za butlę 12 kg sięga około 2400 zł. Do klimatyzacji samochodowej wchodzi od około 0,5 do 1,5 kg R134a.

Biorąc pod uwagę nowe pojazdy, to chłodziwo, z którego się korzysta (R1234yf), jest jeszcze droższe, a za butlę 5 kg trzeba zapłacić nawet ponad 3500 zł.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

W Dubaju rozpoczynają się testy inteligentnych tablic rejestracyjnych

Kia na Motor Show Poznań 2018 [ZDJĘCIA]

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW