Kolejna podwyżka cen ubezpieczeń. Kierowcy nie będą zadowoleni

02.10.2018 12:30

Po przyjęciu projektu Ministerstwa Finansów przez rząd o podwyższeniu sum gwarancyjnych wypłacanych w ramach OC dojdzie do wzrostu ceny za OC – uważają ubezpieczyciele. Główną przyczyną zmian jest unijna dyrektywa.

AC i OC fot. East News

W 2019 roku dojdzie do kolejnej podwyżki sumy gwarancyjnej dla obowiązkowego ubezpieczenia OC. Suma gwarancyjna to maksymalna kwota, jaką może wypłacić ubezpieczyciel w razie szkody. Do tej pory można było uzyskać 5 mln euro w przypadku szkód na osobach i milion euro dla szkód na mieniu.

Po przyjęciu zmian wywołanych przez unijną dyrektywę kwoty te wzrosną kolejno do: 5,21 mln euro i 1,05 mln. Chociaż te wysokie wartości odnoszą się do bardzo poważnych katastrof w ruchu lądowym, jednocześnie mają wpływ na finalny bilans wypłat z OC, na jakie ubezpieczyciele muszą być gotowi.

A jak zaznaczają przedstawiciele, wypłaty z OC nieustannie rosną. W ciągu ostatnich 3-4 lat średnia cena likwidacja jednej szkody wzrosła z 5841 na 6971 zł, a to prowadzi do wzrostu kosztów OC.

Innym kłopotem są kancelarie prawne, dzięki którym poszkodowani mają większe szanse na uzyskanie maksymalnej sumy odszkodowania. Wyższe opłaty oznaczają podwyżkę składek, co spowoduje, że w przyszłym roku cena OC będzie droższa. Eksperci oceniają, że wzrost wyniesie kilka procent.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW

Oceń