Zamknij

Kolejne zmiany w systemie CEPiK. Uderzą w nabywców używanych pojazdów

Redakcja
06.03.2018 09:55
wydział komunikacji, problemy z systemem CEP
fot. Piotr Kamionka REPORTER

Rząd postanowił wydłużyć usprawnienie systemu CEPiK. W wyniku podjętej decyzji zmiany planowane na początek czerwca tego roku zostały odłożone na inny termin. Oznacza to problemy dla kupujących samochody używane, którzy nie będą mogli sprawdzić, czy pojazd jest obciążony zastawem.

Za modernizację systemu CEPiK odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji. Jednak zeszłoroczne kłopoty z jego najnowszą wersją 2.0 spowodowały, że resort obawia się kolejnych kłopotów, dlatego woli odłożyć zmiany na inny termin. Modyfikacje dotyczyły głównie centralnej bazy danych o kierowcach, ale miały powstać także informacje o zastawach obciążające samochody.

W wyniku tego wszyscy kupujący samochody używane mogli sprawdzić, czy zakupione auto nie jest obarczone kredytem przez poprzedniego właściciela. Jednak wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że rozwiązanie nie pojawi się na początku czerwca. Potencjalny termin też nie jest znany, ponieważ ministerstwo chce zakończyć rotację potencjalnymi datami wprowadzenia usprawnień CEPiK-u.

Zagłosuj

Jakie samochody wolisz kupować?

Liczba głosów:

Nowi pracownicy

Resort planuje zatrudnić około 60 osób, których zadaniem byłoby zajęcie się jedynie nowym systemem. Łączna suma wyniosłaby 4 miliony złotych rocznie.

Wcześniej pojawiły się informacje o kłopotach z rejestracją samochodów. Zapowiadało to ogromne problemy ze stabilnością systemu informatycznego, za które odpowiedzialne jest Ministerstwo Cyfryzacji. Nowa wersja CEPiK 2.0 miała zostać wprowadzona przed kilkoma tygodniami, ale projekt wykazał wiele błędów krytycznych, które zagrażały jego funkcjonowaniu.

RadioZET.pl/MW