Zamknij

Kolizja z obcokrajowcem: Jak się zachować? Jak załatwić formalności?

Redakcja
11.02.2019 14:55
wypadek samochodowy
fot. Shutterstock

Wypadek z obcokrajowcem może zdarzyć się każdemu. Wyjaśniamy, co należy zrobić i jak ubiegać się o odszkodowanie.

Wypadek samochodowy nie jest niczym przyjemnym. Zaczynają się nerwy, stres, a co dopiero może się dziać, gdy okaże się, że zderzyliśmy się z pojazdem zarejestrowanym za granicą? Sama nieznajomość języka powoduje, że pewność mogą stracić nawet opanowani zmotoryzowani. Pierwszą myślą jest oczywiście zawiadomienie policji. Jednak to również wiąże się z oczekiwaniem na radiowóz, dlatego warto sprawdzić, czy obędzie się bez funkcjonariuszy i uda się spisać oświadczenie.

Mimo tego warto wezwać mundurowych, jeżeli podejrzewamy, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, nie przyznaje się do winy, nie ma przy sobie dokumentów lub po prostu nie ma polisy.

Wypadek z obcokrajowcem: Jak wygląda oświadczenie?

Informacje zawarte w oświadczeniu pozostają takie same bez różnicy, czy do sytuacji doszło w Polsce, czy za granicą. W dokumencie powinniśmy wypisać takie dane jak: markę samochodu, numer rejestracyjny, polisę OC (nazwa ubezpieczyciela i data obowiązywania umowy) albo zieloną kartę, a także dane i adresy kierowców. Istotnym punktem jest opisanie okoliczności stłuczki: podać miejsce, datę, godzinę, uszkodzenia i jak doszło do kolizji. W oświadczeniu należy napisać także, kto jest sprawcą wypadku, a kto został poszkodowany.

Wypadek z obcokrajowcem: Kolizja na terenie Unii Europejskiej z pojazdem z Unii

Jeżeli samochód winnego kolizji posiada rejestrację tego samego państwa, w którym doszło do stłuczki, roszczenia można kierować bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli nie mamy czasu, nie mamy co się martwić, ponieważ szkodę można też zgłosić po powrocie do kraju np. u polskiego przedstawiciela ubezpieczyciela sprawcy. Wszystkie potrzebne informacje możemy znaleźć w Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wypadek z obcokrajowcem: Kolizja z autem poza UE na terenie Unii

Procedura w przypadku stłuczki z samochodem niezarejestrowanym w Europejskim Obszarze Gospodarczym (w jego skład wchodzą kraje UE i EFT-y – Islandia, Norwegia, Liechtenstein) wygląda bardzo podobnie. Jeżeli wezwano policję, należy poprosić o raport. Jeśli w grę wchodzi tylko oświadczenie, nie możemy zapomnieć o spisaniu danych z zielonej karty (seria, numer, okres ubezpieczenia i nazwa ubezpieczyciela). Dodatkowo zróbmy zdjęcie dokumentu i tablicy rejestracyjnej auta. Szkodę zgłaszamy w Biurze Narodowym kraju, w którym doszło do wypadku.

Wypadek z obcokrajowcem: Stłuczka z autem spoza UE i poza terenem Unii

Pamiętajmy, że w kilku krajach trzeba wezwać policję nawet do najdrobniejszych wypadków (Rosja, Białoruś, Rumunia, Ukraina). Wówczas mamy jedną z trzech możliwości:

a) zgłaszamy się bezpośrednio do ubezpieczyciela OC sprawcy w kraju, do którego doszło do kolizji;

b) w Rosji, Turcji, na Ukrainie i na Białorusi szkodę możemy zlikwidować za pomocą PBUK;

c) jeżeli mamy problemy, możemy pokryć koszty z własnej polisy autocasco.

Wypadek z obcokrajowcem: Jak się odwołać od kolizji za granicą?

Jeżeli nie zgadzamy się np. z wysokością  odszkodowania, mamy prawo do odwołania się. Wówczas składamy bezpośredni wniosek do zagranicznego zakładu ubezpieczeń. Jeśli nasze starania zakończą się fiaskiem, zostaje nam walka w sądzie.

Wypadek z obcokrajowcem w Polsce

Jeżeli do wypadku doszło na terenie naszego kraju, a kierowca z zagranicy nie ma przy sobie ubezpieczenia albo zwyczajnie nie potrafimy się dowiedzieć, gdzie jest ubezpieczony, musimy wezwać policję. W takiej sytuacji pozostanie nam zgłoszenie szkody w Warcie albo PZU, które należą do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Musi zostać spełniony jeden warunek – należy podać numer rejestracyjny sprawcy i kraj rejestracji.

Wypadek z obcokrajowcem: Zielona Karta i polisa OC

W takiej sytuacji spisujemy oświadczenie i jednocześnie sprawdzamy, kto dokładnie z Polski jest korespondentem zagranicznego zakładu ubezpieczeniowego. Tę informację znajdziemy na stronie PBUK. Jeżeli zdarzy się tak, że nie będzie polskiego reprezentanta, trzeba zgłosić się do Warty lub PZU.

Wypadek z obcokrajowcem: Samochód bez ważnego OC

Jeżeli pojazd kierowcy z zagranicy nie ma ubezpieczenia, sprawę musimy zgłosić do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Możemy tego dokonać za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego. Trochę inaczej sytuacja wygląda, gdy poszkodowany ma AC. Wtedy koszty za szkody mogą zostać pokryte jedynie z tego ubezpieczenia.

Wypadek z obcokrajowcem: Odwołanie za kolizję w Polsce

Jeśli nie zgodzimy się z oferowaną wyceną szkody, mamy prawo do odwołania się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W przypadku odmowy musimy wejść na drogę sądową.

TO POWINNO CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW