Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kontrola trzeźwości bez taryfy ulgowej dla policjantów

16.08.2017 11:00

W serwisie YouTube pojawiło się nagranie, na którym zobaczymy policjantów badających trzeźwość na drogach. Kontroli zostali poddani wszyscy, bez wyjątku – nawet mundurowy siedzący za kierownicą radiowozu.

Kontrola trzeźwości bez taryfy ulgowej dla policjantów fot. kadr z wideo

Widok policjantów badających trzeźwość już nikogo nie dziwi. Bez względu na to czy poruszamy się drogą lokalną, czy głównym szlakiem komunikacyjnym. Bez różnicy czy jedziemy w dzień, czy w nocy. Kilkusekundowe badania sprawiają, że liczba nietrzeźwych kierowców oraz powodowanych przez nich wypadków się zmniejsza.

Zgodnie z polskim prawem, kierowca prowadzący auto po spożyciu alkoholu może odpowiadać za popełniony czyn jak za wykroczenie (od 0,2 do 0,5 promila) lub przestępstwo (powyżej 0,5 promila). Determinuje to zawartość alkoholu we krwi. Dopuszczalna norma to 0,2 promila.

Co istotne – w czerwcu 2017 roku zmieniono przepisy dotyczące kontroli trzeźwości. Tym samym funkcjonariusze mogą przeprowadzić badanie trzeźwości w każdej sytuacji i bez podania przyczyny. Kierowca nie może odmówić.

Dla każdej racjonalnie myślącej osoby nie brakuje mocnych argumentów przeciwko prowadzeniu auta po spożyciu. Nie dość, że człowiek po alkoholu ma problemy z koncentracją i koordynacją, to jeszcze wolniej reaguje na bodźce. Istnieje zatem znacznie większe prawdopodobieństwo doprowadzenia do wypadku, w którym potencjalnie mogą ucierpieć przypadkowe osoby. Mało tego – ubezpieczyciel będzie mógł skorzystać z regresu, co wymusi na sprawcy pokrycie kosztów zdarzenia.

RadioZET/MS

Oceń