Zamknij

Kraków zakaże dieslom wjazdu do miasta? Nowy plan władz

Maciej Walasek
09.04.2019 11:48
diesel
fot. Shutterstock

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce zamierza sprawdzić emisję wjeżdżających samochodów. Bardzo możliwe, że wyniki badań mogą doprowadzić do tego, że Kraków wprowadzi całkowity zakaz wjazdu dla starych diesli.

Kraków walczy z nadmierną ilością spalin. Już jakiś czas temu informowaliśmy, że władze miasta wprowadziły Strefę Czystego Transportu na krakowskim Kazimierzu. Jednak to nie koniec, a dopiero początek batalii.

W trakcie wiosennych porządków na ulicach miasta Zarząd Transportu Publicznego oznajmił, że ruch publiczny w aż 40 proc. przyczynia się do zanieczyszczeń powietrza w Krakowie. Główny problem dotyczy pyłu drogowego, który jest podnoszony przez samochody. Krakowskie MPO podało, że w ubiegłym roku zebrano z ulic blisko 11 ton takiego zanieczyszczenia.

Zagłosuj

Czy Kraków powinien zakazać dieslom wjazdu do miasta?

Liczba głosów:

Mało tego, w Krakowie na 1000 mieszkańców przypada niemal 600 zarejestrowanych aut. Jednak to tylko część pojazdów, które każdego dnia poruszają się po ulicach. Według danych aż 160 tys. samochodów wjeżdża do ścisłego centrum miasta, a do samego Krakowa około 220 tys.

Kraków wprowadzi zakaz wjazdu dla diesli: Nowe urządzenia na drogach

W związku z tym Kraków podjął decyzję o badaniu emisji spalin pojazdów wjeżdżających do miasta. Specjalne urządzenia w ciągu kilku dni skontrolują kilka tysięcy aut pod względem generowanych przez nie zanieczyszczeń. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, końcowe wyniki pozwolą tamtejszym władzom na obranie odpowiedniego kierunku działań, dzięki którym uda się ograniczyć i wyeliminować zanieczyszczenia.

Kraków idzie w niemal tym samym kierunku co inne miasta (Berlin, Stuttgart czy Edynburg). W tym ostatnim przeprowadzono ten sam test, który wykazał, że najwięcej szkód wyrządzają stare diesle bez filtrów cząstek stałych.

Wobec tego szkockie miasto wprowadziło zakaz wjazdu dla tych pojazdów. Z danych zaprezentowanych jakiś czas po wejściu przepisu w życie wynika się, że eliminacja 5 proc. tych samochodów podniosła poprawę jakości powietrza o połowę. Jeżeli Kraków pójdzie tą samą drogą co Edynburg, być może jeszcze bardziej poprawi swoją sytuację.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/wyborcza.pl/MW