Zamknij

Kto ma pierwszeństwo? Zagadka podzieliła kierowców

Redakcja
08.08.2018 09:52
rondo
fot. kadr z wideo

Na testach teoretycznych na prawo jazdy w jednym z pytań pojawiała się sytuacja, która spędzała kursantom sen z powiek. Wielu zastanawia się, kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo?

Zdjęcie przedstawia sytuację na rondzie, gdzie tramwaj wjeżdża na skrzyżowanie ze znakiem ustąpienia pierwszeństwa przejazdu. W takiej sytuacji pierwszeństwo będzie miał ten pojazd, który już wjechał na rondo i jedzie w ruchu okrężnym. Należy podkreślić, że znak „ustąp pierwszeństwa” obejmie także ten pojazd, który po swojej prawej stronie będzie mieć tramwaj. Nie musi mu ustępować pierwszeństwa, dlatego że ten tramwaj będzie wjeżdżał na rondo, ale z drogi podporządkowanej.

Oprócz tego może wystąpić inna sytuacja, gdzie tramwaj zdąży wjechać na rondo. Wówczas ten tramwaj musi zostać przepuszczony przez innych, ponieważ zarówno tramwaj, jak i pojazd na rondzie są w sytuacji równorzędnej. W takiej sytuacji pierwszeństwo przejazdu będzie miał tramwaj.

Na tym rondzie pojazd oznaczony numerem 1, który już wjechał na skrzyżowanie, ma pierwszeństwo przed tramwajem z numerem 2 wjeżdżającym na rondo z prawej strony oraz przed samochodem z numerem 3, który jedzie identycznie jak tramwaj. Jednocześnie nie ma już pierwszeństwa przed tramwajem, który przecina jego kierunek ruchu i jedzie pod prąd.

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy

Jaki może być skutek niewyważenia kół jezdnych w pojeździe?

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/YouTube/MW