Kto płaci mandat za niezapięte pasy? Wiele osób ma z tym problem

26.09.2018 14:47

Wiele osób uważa, że mandat za brak pasów bezpieczeństwa dotyczy wyłącznie kierowcy. Sprawdzamy, kto płaci mandat oraz w jakich sytuacjach można jeździć bez zapiętych pasów.

młodzież w samochodzie fot. Shutterstock

Za jazdę bez zapiętych pasów przez pasażera policja może ukarać zarówno kierowcę, który dopuścił się „kierowania pojazdem z pasażerami, którzy nie korzystali z pasów bezpieczeństwa”, jak i samą osobę, która nie dopełniła tego obowiązku. Kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 4 punkty karne za to, że nie upewnił się, że wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy bezpieczeństwa. A na samego pasażera mundurowi mogą nałożyć 100-złotowy mandat bez punktów.

W przypadku, gdy to kierujący nie zapiął pasów, dochodzi kolejna 100-złotowa kara i 2 punkty karne za „niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy”.

Tłumaczenie się, że pasażer nie chciał zapinać pasów, nie jest żadnym wyjaśnieniem i nie ochroni przed karą. W takiej sytuacji kierowca powinien odmówić jazdy z tą osobą lub wyprosić ją z samochodu.

Kiedy jednak kierujący pojazdem upomniał pasażerów, a nie był świadomy tego, że nie zapięli pasów bezpieczeństwa, to nie zapłaci mandatu. Zostanie ukarana wyłącznie ta osoba, która nie dostosowała się do polecenia. Za to wykroczenie grozi kara 100 zł.

Kto może nie zapinać pasów bezpieczeństwa?

W przepisach przewidziano kilka wyjątków. Zapinanie pasów bezpieczeństwa nie dotyczy m.in.:

a)      osób z zaświadczeniami lekarskimi o przeciwwskazaniach do zapinania pasów;

b)      funkcjonariuszy służb w momencie przewożenia osoby zatrzymanej lub w innej czynności;

c)      taksówkarzy w czasie przewożenia pasażerów;

d)      kobiet w widocznej ciąży;

e)      instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów w trakcie, gdy za kierownicą siedzi kursant.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl, motofakty.pl/MW

Oceń