Zamknij

Kuriozalna sytuacja z dokumentem prawa jazdy. Poseł PO domaga się zmian

Redakcja
10.09.2018 10:49
dokument prawa jazdy
fot. Sputnik EAST NEWS

Od 2013 roku w Polsce należy wymieniać prawo jazdy. Jednak nie można tego zrobić w dowolnym urzędzie, więc wiele osób, które zmieniły miejsce zamieszkania, musi odbyć długą podróż do rodzinnego domu. Poseł PO Marek Wójcik przedstawił rozwiązanie tego problemu.

Polskie prawo mówi, że kierowcy mogą wymieniać swoje prawo jazdy wyłącznie w urzędzie w mieście, w którym mieszkają. Jednak w praktyce kłopoty zaczynają się w momencie, kiedy jesteśmy zameldowani w innym mieście. Najczęściej problem dotyczy pracujących w dużych miastach i osób studiujących.

Marek Wójcik zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniem, czy możliwa jest zmiana prawa na wzór regulacji o dowodach osobistych. Przypomnijmy, że od 2010 roku wszyscy, którzy muszą wymienić ten dokument, mogą to zrobić w dowolnym urzędzie miasta czy gminy. W związku z tym polityk PO zaproponował, aby identycznie było z prawem jazdy.

Prawo jazdy: Kiedy trzeba je wymienić?

Obecnie prawo jazdy należy wymienić w przypadku utraty jego ważności, utraty ważności uprawnień na jakąkolwiek kategorię, zmiany nazwiska albo miejsca zamieszkania. Warto zaznaczyć, że pod koniec 2017 roku Ministerstwo Infrastruktury zaznaczyło, że planuje zlikwidować na prawie jazdy adres jego posiadacza. Urzędnicy tłumaczyli, że w momencie uruchomienia systemu CEPiK adres na dokumencie nie będzie już potrzebny.

Z pewnością oba rozwiązania wyjdą kierowcom na dobre. Przede wszystkim nie będą musieli odbywać długich podróży, aby wymienić prawo jazdy na nowe. Trzeba mieć nadzieję, że resort przychyli się do rozwiązania Marka Wójcika.

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż QUIZ!

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Egzamin na prawo jazdy

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?
fot. PWPW

Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioET.pl/moto.wp.pl/MW