Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

„Kwa! Kwa! ”– właśnie tak powinien brzmieć klakson?

29.06.2017 11:00

Grupa naukowców z Południowej Korei opracowała dźwięk klaksonu, który skutecznie ostrzeże uczestników ruchu drogowego o niebezpieczeństwie oraz będzie przy tym mniej irytujący i stresujący.

„Kwa! Kwa! ”– właśnie tak powinien brzmieć klakson? fot. materiały prasowe

Sam dźwięk przypomina… kacze kwakanie. Zmodernizowany klakson został zaprezentowany podczas konferencji Acoustics ‘17 Boston organizowanej przez Acoustical Society of America, o czym wspomnieli autorzy – Sang-Hwi Jee, Myung-sook Kim i Myung-Jin bae z Uniwersytetu w Seulu:

"

Wybrany dźwięk może być wykorzystywany przez praktycznie każdy samochód dostępny na rynku, dzięki czemu nie tylko trąbiący kierowcy, ale również piesi i mieszkańcy skorzystaliby na tym. W końcu z ulic nie dobiegałyby tak irytujące odgłosy. "

W celu opracowania nowego, specjalnego dźwięku, badacze zgromadzili liczne testy dotyczące fal mózgowych, indeksów stresu oraz sprawdzili reakcje ponad 100 osób. Po ocenie każdego brzmienia, naukowcy stworzyli ranking, wyłaniając najbardziej efektywny dźwięk dla klaksonu, co też potwierdza profesor Myung-Jin Bae:

"

Podczas naszych prac sprawdziliśmy źródło historycznego klaksonu, przy okazji dokonując modyfikacji z zakresu głośności i rytmiki, przy jednoczesnym dodaniu urządzenia kontrolującego moc. W efekcie uzyskaliśmy nowy dźwięk, który może ostrzec pieszego w obliczu niebezpieczeństwa przy jednoczesnym zredukowaniu uczucia nieprzyjemności i stresu wynikającego z brzmienia. "

Eksperci są zdania, że nowe brzmienie może ostudzić agresywne zachowania poszczególnych kierowców wywołane użyciem klaksonu.

RadioZET/MS

Oceń