LED-owe drogi przyszłości mają poprawić bezpieczeństwo

10.10.2017 12:47

W Londynie zaprezentowano rewolucyjną LED-ową drogę, która jest w stanie ostrzegać kierowców i pieszych o niebezpieczeństwach. Na zlecenie Direct Line opracowali ją technolodzy urbanistyczni z Umbrellium.

LED-owe drogi przyszłości mają poprawić bezpieczeństwo fot. kadr z wideo

Droga wykorzystuje kamery wysokiej rozdzielczości oraz technologię LED wbudowaną w nawierzchnię. Koncepcję wyjaśnił założyciel Umbrellium i architekt z branży, Usman Haque:

"

Stworzyliśmy drogę, która jest w stanie wykryć pieszych i reagować na nich. Dwie kamery rejestrują setki różnych zmiennych, monitorują 22-metrowe przejście, a po wykryciu przechodnia lub innych użytkowników dróg, przekazują informacje do systemu komputerowego w niespełna sekundę. W efekcie inteligentne przejście dla pieszych reaguje w czasie rzeczywistym, informując uczestników ruchu drogowego za pomocą kolorów i wzorów łatwo zrozumiałych dla ludzi żyjących we współczesnych miastach. "

Program komputerowy jest w stanie przewidzieć ruchy pieszych, tworząc dla nich przejście. Powierzchnię jezdni wykonano jest z bardzo wytrzymałego plastiku. Niewykluczone, że w przyszłości będzie można wykorzystać tę technologię także w drogach asfaltowych. Wewnątrz znajduje się ponad 660 diod LED, które można zaprogramować tak, by zmieniały kolor i tworzyły wzory takie jak przejście dla pieszych lub ostrzeżenia dla rowerzystów i samochodów.

Usman Haque niestety jak na razie nie ujawnił z jakimi kosztami wiązało się stworzenie 22-metrowej drogi. Wspomniał za to, że ekipa potrzebowała aż 9 miesięcy na jej budowę.

RadioZET/MS

Sprawdź, czy jesteś w stanie odgadnąć z jakiego regionu pochodzą właściciele tych samochodów:

Oceń