Zamknij

Ładowarki do aut elektrycznych na autostradach i drogach ekspresowych. Gdzie powstaną?

Redakcja
06.02.2019 15:52
stacja elektryczna
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

GDDKiA poinformowała, że na dwóch trasach w Polsce powstaną kolejne stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg, który wyłoni firmę odpowiedzialną za budowę stacji na autostradzie A4 i drodze ekspresowej S8.

Stacje do ładowania elektrycznych pojazdów w Polsce wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Według badań Europejskiego Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych (EAFO) w ubiegłym roku w naszym kraju odnotowano 836 takich ładowarek i tylko blisko 350 stacji. Jednak w tym roku rozbudowa sieci ma wejść na wyższy poziom.

Nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych: Gdzie powstaną?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę stacji do ładowania na autostradzie A4 (Wrocław-Katowice) i na drodze ekspresowej S8 (Wrocław-Łódź).

Na autostradzie A4 na ośmiu miejscach obsługi podróżnych (MOP) staną po dwie sztuki ładowarek:

- Krajków Południe;

- Krajków Północ;

- Przysiecz;

- Jankowice Wielkie;

- Wierzbnik;

- Prószków;

- Proboszczowice;

- Chechło.

Z kolei na drodze ekspresowej S8, stacje powstaną na pięciu MOP-ach:

- Gózew Północ;

- Chojny;

- Dąbrowa Wielka;

- Jonas Północ;

- Jonas Południe.

GDDKiA przewiduje, że zamontowanie jednej ładowarki to będzie koszt około 270 tys. zł. Umowa z firmą, która wygra przetarg, ma obowiązywać przez 10 lat.

Jeżeli pilotażowy przetarg powiedzie się, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi kolejny w 2021 roku, który obejmie budowę sieci ładowarek na pozostałych autostradach i drogach ekspresowych.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/moto.rp.pl/MW