Zamknij

Lasy Państwowe kupiły elektryczne samochody

Redakcja
28.08.2018 10:29
BMW i3
fot. BMW Facebook

Lasy Państwowe kupiły nowe elektryczne BMW pomimo braku odpowiedniej infrastruktury do szybkiego ładowania pojazdów. Za 15 pojazdów zapłacono blisko 2,5 mln zł.

Każdy doskonale wie, że samochody elektryczne świetnie spisują się w miastach. Jednak nie nadają się do lasów, do których bardziej pasują auta z napędem 4x4. Mimo że BMW i3 jest doskonale wykończone i wyróżnia się na drodze, to należy podkreślić, że ten pojazd nie jest tani. Pozostaje pytanie, po co Lasom Państwowym takie samochody?

W momencie ogłoszenia przetargu tłumaczono, że „zamówienie wynika z realizowanego przez Lasy Państwowe projektu »Las energii«, który ma promować elektromobilność i upowszechniać odnawialne źródła energii”.

I tu nasuwa się następne pytanie: czy Lasy Państwowe są idealnym miejscem do wspierania elektromobilności? Ekologia to jedno, ale BMW i3 nie są przystosowane do jazdy po lesie. To niskie auta z napędem na tylne koła i nie nadają się do jazdy w terenie.

Oprócz tego pojazdy wymagają regularnego ładowania. Producent podaje, że zasięg tego modelu wynosi około 200 km. Aby naładować baterię do 80 proc., trzeba odczekać aż 11 godzin. Można je naładować w ciągu trzech godzin. Jednak do tego potrzebne są superszybkie ładowarki, których urzędnicy na razie nie posiadają.

Lasy Państwowe zakupiły łącznie 15 takich aut, gdzie wartość każdego z nich wynosi ponad 160 tys. zł. Najprawdopodobniej samochody będą reprezentacyjnymi autami służbowymi.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW