Lekarz po nocce uderzył w auto jadące z naprzeciwka

03.07.2017 11:20

W internecie pojawiło się nagranie z Mazdą 3 w roli głównej. Kierujący autem osobowym nie wyrobił się na lekkim łuku. Jak twierdzi autor filmu – za kierownicą siedział lekarz po nocnym dyżurze. Zdarzenie miało miejsce na drodze krajowej nr 8 przed Wrocławiem.

Lekarz po nocce uderzył w auto jadące z naprzeciwka fot. kadr z wideo

To zdarzenie stanowi dowód na to, jak niebezpieczne jest prowadzenie pojazdu mechanicznego będąc niewyspanym. Potwierdzają to także badania przeprowadzone przez fundację AAA działającą na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Wynika z nich, że kierowcy, którzy spali 60 lub 120 minut krócej od zalecanych 7 godzin w dziennym cyklu są niemalże dwukrotnie bardziej narażeni na ryzyko wypadku. To szczególnie szokujące wnioski, zważywszy na fakt, że zdaniem The Centers for Disease Control and Prevention aż 35% prowadzących śpi krócej, niż powinno, co też ma swoje odzwierciedlenie w statystykach wypadków.

Według szacunków aż 20% wszystkich śmiertelnych kolizji powodują niewyspani kierowcy. Osoby śpiące mniej niż 5 godzin stanowią równie duże zagrożenie, co kierujący będący w stanie po spożyciu. Czterokrotnie wzrasta ryzyko wypadku dla kierowców śpiących od 2 do 30 godzin za mało w cyklu dziennym. Aż 97% uznaje prowadzenie auta pomimo niewyspania za niedopuszczalne i mimo to, 33% przyznało się do prowadzenia pojazdu w stanie nadmiernego zmęczenia w ostatnim miesiącu.

Symptomami niewyspania są problemy z utrzymaniem otwartych powiek, zjeżdżanie z właściwego pasa ruchu, czy zaniki pamięci. Jednak jak wykazały badania – ponad połowa kierowców, którzy spowodowali wypadki przez problemy ze zmęczeniem nie odczuło żadnych niepokojących objawów, nim zasnęli za kierownicą.

RadioZET/MS

Oceń