Zamknij

Mandaty, które może dostać każdy z nas. Wiedziałeś o nich?

Redakcja
28.12.2017 15:50
policja

Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej czy zbyt szybka jazda to tradycyjne przykłady karania kierowców mandatami. Jednak istnieją takie sytuacje, gdzie nie jesteśmy świadomi, że ściągamy na siebie kłopoty.

Włączenie się autobusu do ruchu

Instruktorzy nauki jazdy wpajają nam tę zasadę od początku, ale po zdaniu egzaminu, wielu kierowców zapomina o tym przepisie. Nie raz, nie dwa widzieliśmy, jak autobus próbuje włączyć się do ruchu z przystanku, stojąc z włączonym kierunkowskazem. Jednak reakcja kierujących jest daleka od ideału i większość z nich ani myśli o wpuszczeniu autobusu. Chociaż kierowcy znajdują się na drodze z pierwszeństwem mają obowiązek wpuścić autobus.

Przepis dotyczy wszelkich autobusów i trolejbusów w terenie zabudowanym. W przypadku szkolnego autobusu, musimy ustąpić mu pierwszeństwo także poza teren zabudowanym.

Za niedostosowanie się do przepisu możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 200 złotych.

Wolna jazda

Nie tylko zbyt szybka jazda może skończyć się mandatem. Jak mówią przepisy, pojazd musi poruszać się z prędkością, która nie utrudni jazdy innym kierowcom. W przypadku złych warunków, powolna jazda jest nieuzasadniona. Jednak kiedy nie mamy żadnego konkretnego argumentu, policja może ukarać nas mandatem od 50 do 200 złotych.

Samochodowy kulig

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a za tym idą przeróżne formy spędzania wolnego czasu na śniegu, jak np. popularny w małych miasteczkach i na wsiach kulig. To zdradliwa zabawa, ponieważ do tragedii najczęściej dochodzi w sytuacji, gdy na zakrętach sanki wysuwają się na przeciwny pas albo wpadają na przydrożny znak lub drzewo. Takie spędzanie czasu na świeżym powietrzu może zostać ukarane mandatem nawet do 500 złotych. Dodatkowo policjanci wlepią nam za kulig 5 punktów karnych.

Opony

Mandatem karani są przede wszystkim ci, którzy jeżdżą na zużytym ogumieniu, którego bieżnik ma mniej niż 1,6 mm głębokości. Jednak na baczności muszą mieć się również kierowcy z nowymi oponami. W świetle prawa, ogumienie koła tej samej osi musi być jednakowe. Zakładając dwie różne opony o różnym wzorze bieżnika możemy narazić się na mandat i zabranie dowodu rejestracyjnego.

Ustawienie się do skrętu

Codzienna zmora, z którą boryka się wielu kierowców. Często dochodzi do sytuacji, gdzie np. na drodze jednokierunkowej chcemy skręcić w lewo. Wówczas powinniśmy ustawić się jak najbliżej lewej krawędzi jezdni, ale większość z nas zapomina o tym prostym przepisie. Za utrudnianie przejazdu innym samochodom poprzez niewłaściwe ustawienie się do skrętu możemy dostać mandat w wysokości 150 złotych.

Zakrywanie tablic rejestracyjnych

Zimą towarzyszy nam wiele niekorzystnych zjawisk: padający śnieg czy przysłowiowa szklanka na drogach. Jednak musimy pamiętać także o błocie pośniegowym, który również może narazić nas na dodatkowy wydatek. Kiedy warstwa brudu nasila się na naszym samochodzie, a odczytanie numerów rejestracyjnych staje się niemożliwe musimy reagować. W przeciwnym razie drogówka może ukarać nas stu złotowym mandatem i nałożyć trzy punkty karne.

Szron i brud

Bardzo podobnie rzecz ma się z brudnymi szybami. Kiedy wycieraczki są mocno zużyte i nie czyszczą ich jak należy, a zbiornik z płynem do spryskiwaczy jest pusty, możemy być pewni, że narażamy się na kłopoty.

Dodatkowo wielu kierowców nie przejmuje się szronem na swoich pojazdach. Większość z nich wsiada do auta i jedzie wiedząc, że za kilka minut ciepłe powietrze z nawiewu rozwiąże problem. Nasze lenistwo może okazać się okropne w skutkach, bo w razie kontroli drogowej, policjanci z powodu zagrożenia bezpieczeństwa mogą nałożyć na nas mandat w wysokości od 20 do 500 złotych.

Przewożenie pijanego pasażera

Mało osób wie, że za przewożenie nietrzeźwego pasażera grozi nam mandat w wysokości 150 złotych. Na szczęście dotyczy to wyłącznie motocyklistów, którzy przewożą pasażera tuż za sobą.

Odstęp w tunelu

Kodeks drogowy mówi, że w tunelu nie możemy zawracać, co wie chyba każdy z nas. Jednak mało, który kierowca pamięta, że kiedy w tunelu powstanie korek musimy zachować odległość nie mniejszą niż pięć metrów od samochodu, który znajduje się przed nami. W innym wypadku możemy dostać mandat w wysokości 100 złotych.

Ostrzeganie przed policją

Ile razy zdarzało nam się ostrzegać innych kierowców przed patrolem policji? Za mruganie długimi światłami możemy zostać ukarani 200 złotowym mandatem.

RadioZET.pl/mw