Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Masz prawo jazdy kategorii B? Sprawdź, czym możesz jeszcze jeździć poza samochodem

29.08.2018 12:20

Prawo jazdy kategorii B umożliwia nam prowadzenie samochodu osobowego, ale to tylko początek... Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, do czego uprawnienia tak naprawdę posiada.

dokument prawa jazdy fot. East News

Mając prawo jazdy kategorii B, spełniając określone warunki, możemy prowadzić jeszcze inne pojazdy: ciągnik rolniczy, quad, mały motocykl lub samochód z przyczepą. Zanim jednak wsiądziemy na którąś z tych maszyn, warto zapoznać się z warunkami, jakie trzeba spełnić, żeby uniknąć ewentualnych problemów.

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest dmc (dopuszczalna masa całkowita) pojazdu, którym będziemy kierować. Jednak nie ma to większego związku z rzeczywistą masą maszyny, lecz z informacją podaną w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli chodzi o auto, to istotna jest liczba miejsc – powyżej dziewięciu, wliczając to kierowcę, powoduje, że mamy do czynienia z autobusem. W przypadku motocykli ważna jest pojemność silnika i jego moc w odniesieniu do masy.

Jakimi pojazdami można jeździć na kategorii B?

Pojazd samochodowy: Zanim przejdziemy do innych maszyn, podstawowym pojazdem, który możemy prowadzić, jest samochód, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony i liczba miejsc wynosi maksymalnie 9, wliczając w to kierowcę.  

Samochód z przyczepą lekką: Przyczepa lekka, to taka, której dmc nie przekracza 750 kg. Jej łączna masa przy prawie jazdy kategorii B może wynosić maksymalnie 4250 kg, zakładając, że dmc pojazdu wynosi 3,5 t, a dmc przyczepy jest równe 750 kg. To tylko teoria, a w praktyce możemy pojechać furgonem lub 9-osobowym busem z małą przyczepką.

Samochód z przyczepą: Przyczepa inna niż lekka to taka, która waży powyżej 750 kg. Wówczas możemy ją ciągnąć naszym samochodem osobowym, jeśli całość zestawu nie przekroczy 3,5 t. Warunki, jakie należy spełnić, to przede wszystkim zdolność pojazdu do ciągnięcia przyczepy o takiej masie i to, aby dmc samochodu wynosiło co najmniej 1,33 dmc przyczepy.

Ciągnik rolniczy: Dzięki kategorii B mamy możliwość prowadzenia ciągnika niezależnie od jego masy. Oprócz tego możemy kierować maszyną z przyczepą lekką. Przyczepa ciężka nie wchodzi w grę. Dodatkowo możemy prowadzić ciągnik z zamocowaną na nim maszyną, która nie ma kół i nie jest przyczepą. Jeśli koniecznie chcemy jeździć ciągnikiem z przyczepą ciężką, to będziemy potrzebowali prawa jazdy kategorii B+E lub kategorię T (prawo jazdy na ciągnik).

Motocykl do 125 ccm: Mając prawo jazdy kategorii B, możemy prowadzić skuter lub normalny motocykl. Jednak, aby poprowadzić jednoślad, musimy mieć minimum 3-letni staż kierowcy. Dodatkowym obowiązkiem, jaki trzeba spełnić, jest nieprzekraczanie współczynniku mocy do masy pojazdu, który nie może być wyższy niż 0,1 kW/kg.

Czterokołowiec lekki: Mowa o małym quadzie, którego prędkość maksymalna wynosi 45 km/h, a jego masa nie przekracza 350 kg.

Czterokołowiec: Chodzi o samochód z dmc wynoszącym do 550 kg. Do takich pojazdów zaliczamy mikrosamochody i duże quady.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.onet.pl/MW

Oceń