Zamknij

Mercedes zbuduje fabrykę w Polsce. 300 nowych miejsc pracy

Redakcja
22.01.2019 15:44
Mercedes zbuduje fabrykę w Polsce. 300 nowych miejsc pracy
fot. Shutterstock

Mercedes-Benz Cars zbuduje fabrykę baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów w Jaworze na Dolnym Śląsku - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Markus Schaefer z zarządu firmy przekazał, że wartość inwestycji w nową fabrykę ma przekroczyć 200 mln euro i powstać ma tam 300 miejsc pracy.

Mercedes ogłosił, że zbuduje w Polsce fabrykę, w której będzie produkował baterie do pojazdów elektrycznych. Premier spotkał się we wtorek z członkiem zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markusem Schaeferem; tematem spotkania były nowe plany inwestycyjne w Jaworze.

- Dzisiaj mamy przyjemność ogłosić kolejną, bardzo ważną inwestycję w branży motoryzacyjnej. A branża motoryzacyjna staje się, jest już, takim hubem innowacyjności (...) na cały świat. Dzięki temu Polska również, polscy inżynierowie, pracownicy przesuwają się w górę w globalnych łańcuchach wartości, rośnie konkurencyjność polskiej gospodarki - powiedział po spotkaniu szef rządu dziennikarzom.

Morawiecki tłumaczył, że decyzja Mercedes-Benz Cars o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów w Jaworze pokazuje, że firmy, które rozpoczęły działalność inwestycyjną w naszym kraju, wierzą w talenty pracowników, dostawców, kontraktorów, dobrą współpracę również z agendami rządowymi, z ministerstwami.

Schaefer przekazał, że wartość inwestycji Mercedes-Benz Cars w nową fabrykę baterii w Jaworze przekroczy 200 mln euro, stworzonych zostanie kolejnych 300 miejsc pracy. Jak poinformował, Mercedes-Benz Cars zbuduje w Jaworze nową fabrykę baterii elektrycznych, która stanie obok już istniejącej fabryki tej firmy. - Będzie to pierwsza fabryka tej skali, która będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla - poinformował przedstawiciel Mercedes-Benz Cars.

Pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedes-Benz jest zlokalizowana w położonej około 70 km na zachód od Wrocławia w gminie Jawor na Dolnym Śląsku, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład, w ramach nowo powstałej spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska, będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Pod koniec czerwca ub.r. zawieszono wiechę na budowie zakładu niemieckiego koncernu Daimler AG, w którym produkowane będą silniki Mercedes-Benz. Inwestycja, warta ok. 500 mln euro, ma być ukończona w bieżącym roku, a w 2020 r. zakład ma osiągnąć pełne moce produkcyjne.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/PAP/MW