Zamknij

Mimo upału zostawiła dzieci w samochodzie i poszła na zakupy

Redakcja
02.08.2017 13:55
Mimo upału zostawiła dzieci w samochodzie i poszła na zakupy
fot. policja.pl

31 lipca 2017 roku na parkingu jednego z centrów handlowych w Zielonej Górze, nieodpowiedzialna matka zostawiła dwie małe córeczki w nagrzanym samochodzie i poszła na zakupy. Temperatura około godziny 16:00 przekraczała 30 stopni Celsjusza!

Na szczęście mijający auto ludzie nie pozostali obojętni wobec płaczu dzieci. Natychmiast zawiadomili służby ratunkowe. Interweniowali strażacy, policjanci i pogotowie ratunkowe. Próba odnalezienia matki spełzła na niczym. Niezbędne było wybicie szyby w pojeździe. Tym samym dzięki szybkiej reakcji przypadkowych osób dzieciom nic się nie stało.

Obecnie zielonogórska policja prowadzi postępowanie dotyczące narażenia dzieci na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Przesłuchano w tej sprawie świadków – z ich relacji wynika, że dzieci mogły przebywać w nagrzanym aucie ponad pół godziny. Zgodnie z artykułem 160 kk, osobie narażającej dzieci na niebezpieczeństwo grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

O zdarzeniu poinformowano także Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Zielonej Górze oraz Ośrodek Pomocy Społecznej. Mundurowi apelują, by nie pozostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt:

Pamiętajmy, że słońce i wysoka temperatura stają się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt pozostawionych w zaparkowanych pojazdach. Apelujemy szczególnie do osób dorosłych, aby nie bagatelizowały tego problemu. Przy upałach wnętrze pojazdu staje się śmiertelną pułapką. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Nie bądźmy obojętni. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112. Nie bójmy się zareagować. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje.

Należy mieć także na uwadze, że wraz ze wzrostem temperatury, obniża się koncentracja i wydłuża czas reakcji. Wyruszając w podróż  kierowcy powinni pamiętać o odpowiednim chłodzeniu wnętrza samochodu. W autach wyposażonych w klimatyzację wskazane jest jej używanie w czasie jazdy, tak aby temperatura wewnątrz była kilka stopni niższa od temperatury otoczenia. W samochodach bez klimatyzacji powinno się korzystać z wentylacji lub uchylać okna. Podczas podróży powinniśmy zaplanować postoje i oczywiście zadbać o wodę do picia.

RadioZET/MS

QUIZ: Jak dobrze znasz się na znakach drogowych?
Rozwiąż quiz

QUIZ: Jak dobrze znasz się na znakach drogowych?

QUIZ: Jak dobrze znasz się na znakach drogowych?