Zamknij

Minister zapowiedział ważne zmiany. Rewolucja na przejściach dla pieszych

Redakcja
26.07.2018 09:16
przejście dla pieszych
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK East News

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk potwierdził zmiany Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Już niedługo na przejściach dla pieszych zacznie obowiązywać nowy schemat oświetlenia i organizacji ruchu.

Istotną kwestią nowych wytycznych jest zwiększenie bezpieczeństwa na pasach. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowała nowe zasady, które mają być zalecane wszystkim odpowiedzialnym za remontowanie, budowę i utrzymywanie dróg.

Minister infrastruktury już podpisał się pod tym projektem. Jednocześnie Andrzej Adamczyk zaznaczył, że jednym z najmniej bezpiecznych miejsc na drodach są właśnie przejścia dla pieszych. Ten kłopot ma być nieustannie analizowany w jego resorcie. Minister przekonuje, że każdy ruch, który niesie za sobą chociaż minimalną zmianę na lepsze, jest na wagę złota. Wkrótce na pasach dojdzie do ważnych zmian.

GQHktkpTURBXy9jMTE3ZGEwNmU4MjY1MjcyNGM0NmU5YzJmM2MyZDVmNi5wbmeRlQLNAwwAwsM
fot. KR BRD

Minister zatwierdził projekt organizacji i oświetlenia, który poprawi bezpieczeństwo szczególnie w czasie jesienno-zimowym, kiedy szybciej zapada zmierzch, a widoczność jest ograniczona. Pomysł został opracowany przez KR BRD, a także przez Politechnikę Warszawską, Gdańską oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów i Fundację Rozwoju Inżynierii Lądowej. Aktualne schematy oświetlenia przejść dla pieszych nie były wystarczająco skuteczne.

Z danych ministerstwa wynika, że w 2017 roku połowa wypadków z udziałem pieszych przypadła na miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego. Na pasach doszło do ponad 4 tysięcy wypadków, w których zginęło 259 osób, a 4029 zostało rannych.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW