Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Minister zapowiedział ważne zmiany. Rewolucja na przejściach dla pieszych

26.07.2018 09:16

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk potwierdził zmiany Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Już niedługo na przejściach dla pieszych zacznie obowiązywać nowy schemat oświetlenia i organizacji ruchu.

przejście dla pieszych fot. ARKADIUSZ ZIOLEK East News

Istotną kwestią nowych wytycznych jest zwiększenie bezpieczeństwa na pasach. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowała nowe zasady, które mają być zalecane wszystkim odpowiedzialnym za remontowanie, budowę i utrzymywanie dróg.

Minister infrastruktury już podpisał się pod tym projektem. Jednocześnie Andrzej Adamczyk zaznaczył, że jednym z najmniej bezpiecznych miejsc na drodach są właśnie przejścia dla pieszych. Ten kłopot ma być nieustannie analizowany w jego resorcie. Minister przekonuje, że każdy ruch, który niesie za sobą chociaż minimalną zmianę na lepsze, jest na wagę złota. Wkrótce na pasach dojdzie do ważnych zmian.

GQHktkpTURBXy9jMTE3ZGEwNmU4MjY1MjcyNGM0NmU5YzJmM2MyZDVmNi5wbmeRlQLNAwwAwsM fot. KR BRD

Minister zatwierdził projekt organizacji i oświetlenia, który poprawi bezpieczeństwo szczególnie w czasie jesienno-zimowym, kiedy szybciej zapada zmierzch, a widoczność jest ograniczona. Pomysł został opracowany przez KR BRD, a także przez Politechnikę Warszawską, Gdańską oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów i Fundację Rozwoju Inżynierii Lądowej. Aktualne schematy oświetlenia przejść dla pieszych nie były wystarczająco skuteczne.

Z danych ministerstwa wynika, że w 2017 roku połowa wypadków z udziałem pieszych przypadła na miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego. Na pasach doszło do ponad 4 tysięcy wypadków, w których zginęło 259 osób, a 4029 zostało rannych.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW

Oceń