Ministerstwo Finansów planuje zniesienie akcyzy od 1 stycznia 2018 roku

18.09.2017 11:54

Wiesław Janczyk, wiceminister finansów zapowiedział zmiany propagujące rozwiązania proekologiczne. Mowa przede wszystkim o zwolnieniu z akcyzy aut elektrycznych, zerowej stawce akcyzy dla samochodów zasilanych gazem ziemnym, przy jednoczesnym podniesieniu kwoty amortyzacji dla pojazdów na prąd.

Ministerstwo Finansów planuje zniesienie akcyzy od 1 stycznia 2018 roku fot. materiały prasowe

Obecnie trwają prace nad projektem ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Szykowane zmiany mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza w większych aglomeracjach, co też potwierdzają propozycje Wiesława Janczyka:

"

Chcemy zaproponować zwolnienie z akcyzy na samochody elektryczne. Mamy również propozycje podniesienia kwoty, która mogłaby być wliczana w koszty prowadzonej działalności gospodarczej przy zakupie pojazdów elektrycznych do 30 tys. euro z obecnie obowiązujących 20 tys. euro. "

Ponadto, jak poinformował Janczyk, ministerstwo pracuje również nad zniesieniem akcyzy na paliwo CNG – sprężony gaz ziemny:

"

Mogłoby być ono użyte na większą niż do tej pory skalę na przykład w zasilaniu autobusów miejskich. Mamy informację od podmiotów, które operują w tej branży, dostarczają tego nośnika energii, że jest duże zapotrzebowanie na obniżenie tej stawki akcyzy. Zgodnie z programem rządowym Czyste Powietrze, chcielibyśmy wyjść naprzeciw takiemu postulatowi - być może stawka akcyzy zostanie po prostu obniżona do zera i da szansę na to, żeby po miastach w Polsce jeździły autobusy, które nie będą emitować tak dużo spalin i szkodliwych substancji. "

Resort finansów liczy na to, że wspomniane powyżej zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Co ciekawe, światowi liderzy podczas wiecu w Paryżu w 2015 roku określili limity, dla spełnienia których niezbędne będzie całkowite zastąpienie w nowych samochodach silników spalinowych, elektrycznymi. I to wszystko do roku 2035. Aby utrzymać globalne ocieplenie na poziomie niższym niż 2 stopnie Celsjusza, konieczne jest rozpowszechnienie aut o niskiej emisji spalin do takiego stopnia, by w 2050 stanowiły one połowę wszystkich pojazdów na całym świecie. Obecnie Unia Europejska, Chiny i USA realizują strategię zakładającą, że do 2030 zaledwie 5% będzie napędzanych silnikami elektrycznymi.

Komisarze innych krajów, jak np. Holandii i Norwegii chcą zakazu sprzedaży samochodów z jednostkami spalinowymi do 2025 roku. Ogromny postęp w tej dziedzinie osiągnęli wspomniani Skandynawowie – w 2015 roku 23% wszystkich zarejestrowanych nowych aut stanowiły w pełni elektryczne pojazdy.

RadioZET/PAP/MS

Znasz się na znakach drogowych? Rozwiąż QUIZ:

QUIZ: Czy znasz się na znakach drogowych? fot. pixabay
Oceń