Minister Infrastruktury zapowiedział zmiany w poborze opłat drogowych

14.06.2018 15:50

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje nowy sposób poboru opłat drogowych od pojazdów, których masa przekracza 3,5 tony. Wprowadzone zmiany nastąpią po tym, gdy Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejmie dotychczasowy system od firmy Kapsch.

pobór opłat fot. Wojciech Strozyk East news

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że obecnie resort przejmuje od operatora system poboru opłat za przejazd wszystkich samochodów, których masa przekracza 3,5 tony. W międzyczasie przygotowywany jest nowy sposób poboru opłat.

– Dzisiaj koncentrujemy się przede wszystkim na przejęciu i wstępnie przygotowujemy się do budowy nowego systemu poboru opłat – mówił Adamczyk. – Ważne jest to, żeby przekonać koncesjonariuszy i stworzyć takie warunki, abyśmy mogli korzystać z tego systemu na eksploatowanych przez koncesjonariuszy drogach.

Zmiany w poborze opłat: Co czeka kierowców? Kiedy koniec umowy?

Na razie kierowcy mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ ministerstwo nie planuje wprowadzenia podwyżek w tym roku na odcinkach, które w tej chwili są bezpłatne. Dodatkowo minister uspokoił, że resort nie wprowadzi opłat dla samochodów osobowych o masie nieprzekraczającej 3,5 tony.

Aktualnie dla GDDKiA realizacją i zarządzaniem systemu zajmuje się firma Kapsch. Jednak jej umowa kończy się na początku listopada tego roku. Po wygaśnięciu kontraktu Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejmie rozwiązanie i rozpocznie samodzielne wykonywanie zadań. Z kolei zakresy czynności będą mogły być powierzone podmiotom trzecim z sektora prywatnego, ale tutaj zostaną ograniczone do niezbędnego minimum.

Dzięki temu będzie można uniezależnić proces poboru opłat drogowych od podmiotów trzecich. Dodatkowo po przejęciu systemu będzie można dokonywać w nim szybkich zmian.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW

Oceń