Ministerstwo Infrastruktury potwierdza: Policjanci przejmą fotoradary

08.10.2018 10:27

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że fotoradary i kamery rejestrujące przejazdy na czerwonym świetle trafią w ręce policji. ITD, która na tę chwilę obsługuje te urządzenia, zajmie się systemem poboru opłat na drogach krajowych.

fotoradar fot. East News

Resort infrastruktury potwierdził, że projekt nowelizacji przepisów trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak donosi „Rzeczpospolita”, zmiany są pewne i nowe przepisy wejdą w życie w 2019 roku.

W tej chwili ITD posiada 431 fotoradarów, 29 mobilnych rejestratorów w nieoznakowanych pojazdach ITD, 30 systemów odcinkowego pomiaru prędkości i 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle.

Jednak policji nie bardzo podobają się te zmiany. W wywiadzie z serwisem dziennik.pl jedna z osób pracujących w Komendzie Głównej Policji powiedziała wprost, co tak naprawdę myśli o dokładaniu funkcjonariuszom kolejnych obowiązków.

– Jeśli przejmiemy urządzenia, ale bez ludzi z ITD, którzy zajmowali się tym od lat, to będzie nieporozumienie. Skala wezwań kierowanych do kierowców, a następnie ich rozliczania, jest ogromna. Komenda Główna sama tego nie udźwignie, podejrzewam, że zadania fotoradarowe trzeba będzie scedować na komendy wojewódzkie. Większy sens miałaby już likwidacja inspekcji i wcielenie jej ludzi do nas.

Nie wiadomo, co będzie dalej z ITD, ponieważ już wkrótce organ ma przejąć nadzorowanie systemu poboru opłat drogowych, którym do listopada zarządza firma Kapsch.

Przejęcie fotoradarów przez policję: Co to oznacza dla kierowców?

W tej chwili trudno cokolwiek o tym powiedzieć. Funkcjonariusze przekonują, że nic. Jednak zdaniem ekspertów ściągalność policji może być o wiele większa od ITD. Jak podały analizy, od czerwca 2011 roku do września 2013 nie wykorzystano wielu zdjęć z fotoradarów, których łączna suma kar wyniosła 20 mln zł.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/dziennik.pl, Rzeczpospolita, auto-swiat.pl/MW

Oceń