Zamknij

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje przepisy dla „korytarzy życia”

Redakcja
08.11.2018 08:52
korytarz życia
fot. PIOTR DZIURMAN REPORTER

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że pracuje nad koncepcją wprowadzenia tzw. korytarzy życia na drogach szybkiego ruchu. Oprócz tego resort zapowiedział wdrożenie działań edukacyjnych i wprowadzenie tematu do egzaminu na prawo jazdy.

Obecnie nie istnieją żadne bezpośrednie przepisy o tworzeniu „korytarzy życia”. Jedyne zapisy znajdziemy w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które mówią, że uczestnik ruchu i inna osoba będące na drodze mają obowiązek ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez natychmiastowe usunięcie się z jego drogi lub też w razie potrzeby zatrzymanie się.

Już wcześniej Ministerstwo Infrastruktury informowało o uregulowaniu tematu blokowania karetek lub innych służb na autostradach i drogach ekspresowych. Jednak dopiero teraz resort ujawnił więcej szczegółów.

Aktualnie trwają prace nad projektem, który wdroży konkretne przepisy o „korytarzach życia”. W kwietniu Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) potwierdziła dokument niosący za sobą wprowadzenie zmian. Teraz ministerstwo potwierdziło, że trwają prace nad realizacją planu, a Marek Chodkiewicz, wiceminister resortu, podał, że resort sprawdza przepisy, które już obowiązują w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Wyciągnięte wnioski pomogą w ustaleniu własnych regulacji, które wejdą w życie najprawdopodobniej w 2019 roku.

Korytarz życia: Co planuje ministerstwo?

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało wprowadzenie szerokiego pasma edukacyjnego, które będzie pokazywało kierowcom, jak powinni zachowywać się na autostradzie i drogach ekspresowych. Jest to spowodowane licznymi sytuacjami, w których zmotoryzowani wykorzystywali przejazdy dla karetki czy straży pożarnej i sami wydostawali się z korka.

Resort nie ukrywa, że planuje wprowadzenie tematu „korytarzy życia” do egzaminu na prawo jazdy. Dzięki temu początkujący kierowcy poznają nowe regulacje jeszcze przed egzaminem.  

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW