Zamknij

Ministerstwo Infrastruktury wprowadza nowe obowiązki dla kierowców

Redakcja
18.04.2018 08:52
korytarz życia
fot. PIOTR DZIURMAN REPORTER

Ministerstwo Infrastruktury postanowiło ułatwić pracę służb ratunkowych na autostradach i drogach ekspresowych. Resort planuje wprowadzić przepis, który spowoduje, że utworzenie korytarzu życia będzie koniecznością.

Często dochodzi do sytuacji, w których służby ratownicze muszą przedzierać się na autostradach, aby dostać się do poszkodowanych. W ostatnim czasie na A4 strażacy byli zmuszeni walczyć z ogromnym korkiem, który utrudniał im dojechanie na miejsce wypadku. Jedna osoba zmarła, ale nie doszłoby do tego, gdyby kierowcy stworzyli korytarz życia.

Korytarz życia: Co to jest? Jak się go tworzy?

Korytarz życia to rozwiązanie, które pozwala szybciej dotrzeć służbom ratunkowym na miejsce wypadku. Reguła jest prosta — wszyscy jadący lewym pasem muszą zjechać na pas zieleni, który znajduje się po lewej stronie. Z kolei ci na środkowej albo prawej części jezdni muszą odbić w prawo. Wiedza na temat tworzenia korytarzu życia ma być sprawdzana w trakcie egzaminu na prawo jazdy.

Zobacz też: NOWA  SKODA OCTAVIA

Zagłosuj

Czy utworzenie korytarzu życia powinno być obowiązkowe?

Liczba głosów:

Chociaż to prosta zasada wielu zmotoryzowanych nie potrafi ułatwić przejazdu służbom ratunkowym, zwłaszcza na ekspresówkach i autostradach. W innych europejskich krajach od dłuższego czasu obowiązuje przepis, który wymaga utworzenia korytarzu życia. Za niedostosowanie się grożą ogromne kary w wysokości do kilkuset euro.

Jako że w Polsce mamy coraz więcej dróg ekspresowych i autostrad, minister Andrzej Adamczyk zamierza wprowadzić podobną zasadę. Statystyki jasno pokazują, że świadomość kierowców jest bardzo niska. Według nich na tych drogach na tysiąc kilometrów śmierć ponosi pięć razy więcej osób niż na krajowych odcinkach.

Zmiany dla kierowców: Apteczki obowiązkiem w samochodzie

W planach resortu infrastruktury są też zmiany odnośnie do apteczek samochodowych. W tej chwili nie muszą się one obowiązkowo znajdować w pojazdach. Obecne przepisy wymagają, aby w samochodzie kierowcy posiadali gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Do końca tego roku ministerstwo poda szczegóły dotyczące elementów apteczki.

Przepisy o obowiązku utworzenia korytarzu życia i posiadania apteczki ujęto w programie realizacyjnym na lata 2018-2019.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

Sprzedali auto po szkodzie całkowitej jako bezwypadkowe

Pobito rekord prędkości ciągnikiem. Jechał ponad 140 km/h! [WIDEO]

RadioZET.pl/MW