Zamknij

Ministerstwo Infrastruktury zaostrzy kary za usuwanie filtrów i katalizatorów

Redakcja
12.06.2018 11:59
samochody
fot. PAP

Ministerstwo Infrastruktury planuje zaostrzenie kar za usuwanie filtrów i katalizatorów z samochodów. Na niemal identyczny pomysł wpadli posłowie Nowoczesnej. Grzywna ma wynosić 5 tysięcy złotych.

W ostatnim czasie „Gazeta Wyborcza” poinformowała o tym, że Instytut Transportu Samochodowego stworzył specjalny raport na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury. Przedstawiono w nim rekomendacje pomocne w walce z pozbywaniem się z pojazdów filtrów DPF i katalizatorów.

„Problem usuwania filtrów cząstek stałych dotyczy całej Europy, ale w Polsce, ze względu na największy w Unii Europejskiej import samochodów używanych, występuje w bardzo dużej skali. […] Emitowane przez transport zanieczyszczenia są w przypadku usunięcia DPF ekstremalnie niebezpieczne dla zdrowia” – czytamy w raporcie.

Pod koniec lutego bieżącego roku politycy Nowoczesnej zaproponowali projekt zakładający nałożenie kar dla kierowców, którzy pozbywają się filtra oraz mechaników oferujących takie usługi. Na początku czerwca partia wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy Kodeksu wykroczeń. Domaga się w nim surowszych sankcji dla kierowców jeżdżących bez filtra cząstek stałych. Modyfikacje obejmują także karanie firm, które oferują zabieg usunięcia filtra cząstek stałych.

Czym jest filtr DPF?

Dzięki zatrzymywaniu cząstek stałych i ich wypalania wewnątrz podzespołu ogranicza nadmierną emisję spalin. Jednak po kilku latach trzeba go wymienić, a łączny koszt opiewa na kwotę kilkunastu tysięcy złotych. Wielu zmotoryzowanych stara się oszczędzić, dlatego wolą pozbyć się filtru. W Polsce jest to nielegalne, ale nie grozi za to żaden mandat. Z kolei w Europie Zachodniej policja wyznacza grzywny w wysokości kilku tysięcy euro.

Poseł Nowoczesnej, Marek Szolc, podkreśla, że mandat w wysokości 500 zł jest zbyt niską karą, dlatego partia zaproponowała zwiększenie grzywny do 5 tys. zł, a także wyłączenie z ruchu drogowego samochodów, w których „kontrola policji ujawni, że wycięto z nich filtr cząstek stałych”.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW