Ministerstwo Sprawiedliwości bierze się za oszustów samochodowych

08.05.2018 14:49

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian. Resort zmodyfikował karanie oszustów samochodowych, którzy cofają liczniki w pojazdach. Wkrótce kary mają być zaostrzone, a za przekręty odpowie także właściciel auta.

licznik samochodowy fot. East News

Dotychczas karana była osoba, która celowo wprowadzała w błąd o stanie faktycznym przebiegu pojazdu. W niedługim czasie za takie oszustwo będzie karany mechanik oraz zleceniodawca cofnięcia licznika. Wkrótce w trakcie przeglądów technicznych stacje kontroli oprócz stanu licznika będą przekazywały także informację o tym, czy licznik był wymieniany.

Oprócz tego w razie kontroli policji, Straży Granicznej czy Inspekcji Transportu Drogowego każda ze służb będzie miała obowiązek zapisania aktualnego przebiegu samochodu. Diagności podkreślają, że bez wcześniejszych odczytów nie mogli sprawdzić, czy był on przekręcany.

Zagłosuj

Czy to wystarczająca kara za cofanie liczników?

Kary za cofnięcie licznika: Za oszustwo będzie grozić więzienie

Według szacunków w 4 na 5 sprowadzanych pojazdów do Polski doszło do cofnięcia licznika. Po nowelizacji przepisów za spowodowanie zmian w liczniku będzie grozić kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Identyczna kara będzie obowiązywać tych, którzy w stacji kontroli pojazdów nie zgłoszą wymiany całego licznika.

Wiesz z jakich miast są dane tablice rejestracyjne? Rozwiąż nasz QUIZ!

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/MW

Oceń