Zamknij

Ministerstwo Sprawiedliwości chce karać za tablice rejestracyjne. Będą grozić wysokie kary

Redakcja
29.01.2019 08:55
tablice rejestracyjne
fot. STEFAN MASZEWSKI REPORTER East News

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało wprowadzenie nowych kategorii przestępstw. Jednym z nich jest kradzież tablic rejestracyjnych. Resort chce, aby za ten występek groziła kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje poważne kary dla łamiących prawo. To efekt nowej reformy Kodeksu karnego, która obejmuje także zapewnienie elastyczności sędziów w orzekaniu wyroków czy przekwalifikowanie wykroczeń i ustalenie występków według nowych kategorii.

– Kary muszą być na tyle surowe, by skutecznie odstraszały przed popełnianiem przestępstw. Muszą być jednocześnie na tyle elastyczne, aby sądy miały możliwość orzekania wyroków adekwatnych do winy. Temu ma służyć przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości kompleksowa reforma Kodeksu karnego – podaje resort w specjalnym oświadczeniu.

Jednym z głównych założeń jest wprowadzenie surowszych kar dla najpoważniejszych przestępstw. Ponadto w prawie mają pojawić się nowe typy występków, za które ma grozić kara od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności, bez względu na wartość skradzionej rzeczy.

Ministerstwo Sprawiedliwości: Większe kary za kradzież tablic rejestracyjnych

Ministerstwo Sprawiedliwości zdaje sobie sprawę, że kradzież tablic rejestracyjnych wiąże się nie tylko ze stratą finansową, ale również z tym, że to ich zaczyna podejrzewać się o dokonanie tego przestępstwa.

Wobec tego resort zapowiedział zaostrzenie kar. Na tę chwilę za kradzież tablic rejestracyjnych grozi od 5 do 30 dni aresztu, miesiąc więzienia lub grzywna w wysokości od 20 do 5000 zł. Nowy projekt niesie za sobą zmiany, które mówią o podwyższeniu kary pozbawienia wolności od miesiąca do aż pięciu lat.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW