Zamknij

Ministerstwo potwierdza: W lipcu pojawią się nowe tablice rejestracyjne

Redakcja
05.02.2019 09:48
tablice rejestracyjne
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło, że w końcówce lipca zaczną obowiązywać nowe tablice rejestracyjne. Skorzystają na nich handlarze samochodów, którzy dzięki temu będą mogli przeprowadzić jazdę próbną pojazdem sprowadzonym z zagranicy.

Nowe tablice rejestracyjne, które zaczną obowiązywać w lipcu tego roku, przydadzą się głównie firmom, które zajmują się sprzedażą pojazdów. Handlarze będą mogli skorzystać ze specjalnych „blach”, które pozwolą im wykonać jazdę próbną samochodem, który nie został jeszcze zarejestrowany.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski zapewnił, że system CEPiK jest przygotowany do technicznej obsługi nowego pomysłu i wszyscy handlarze czy salony samochodowe będą mogli odebrać tablice. Warto zaznaczyć, że rejestracje będą przypisane do konkretnego punktu, a nie auta.

Nowe tablice rejestracyjne: Jakie będą korzyści? Co się zmieni?

Tablice rejestracyjne tego typu są wykorzystywane w zachodnich krajach Europy m.in. w Niemczech czy Belgii. Dzięki temu handlarze mogą bez przeszkód sprowadzać samochody z zagranicy. Zgodnie z aktualnymi przepisami obowiązującymi w Polsce takie zachowanie jest dość ryzykowne. Za poruszanie się autem z nieważnymi albo podrobionymi „blachami” może grozić surowa kara.

Kiedy rozwiązanie wejdzie w życie, zyska na tym cała branża motoryzacyjna, która nie będzie musiała za każdym razem dokonywać czasowej rejestracji pojedynczego pojazdu.  Minister cyfryzacji potwierdził, że nowe tablice zaczną obowiązywać pod koniec lipca 2019 roku.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW