Zamknij

Modernizacja starszych diesli. Volkswagen liczy na pomoc rządu

Redakcja
09.03.2018 09:48
silnik Volkswagena
fot. Volkswagen Facebook

Volkswagen chce zmodernizować diesle, tak aby spełniały normy Euro 6. Niemiecki producent jest chętny na współfinansowanie modyfikacji, ale pod jednym warunkiem: do przebudowy musi dołożyć się rząd.

W ostatnim czasie sąd w Lipsku zakazał wjazdów na teren niemieckich miast wszystkim samochodom wyposażonym w jednostki diesla, które nie spełniają normy Euro 6. Jak na razie przepis dotyczy Stuttgartu i Dusseldorfu, ale niewykluczone, że inne metropolie będą chciały wprowadzić nową zasadę.

Zaledwie 2,7 miliona na 15 milionów diesli Volkswagena spełnia warunki norm Euro 6. Jednak zdaniem marki, agregaty diesla, które spełniły normy Euro 5 da się zmodernizować w ten sposób, aby obniżyć bieżącą emisję szkodliwych pyłów, które są przyczyną m.in. smogu. To pozwoliłoby na wjazd aut do niemieckich miast objętych zakazem, lecz to nie jest tani zabieg.

Skutki, o których niewiele się mówi

Prezes niemieckiego koncernu, Matthias Muller zaznaczył, że samo opracowanie układu wydechowego razem z testami trwałoby około trzech lat. Z kolei wymiana podzespołów kosztowałaby 1500-1700 euro.

Pomimo drogich kosztów Volkswagen chciałby ulepszyć starsze diesle, ale producent nie może sam opłacić całej kampanii. Dodatkowo Muller boi się innych skutków tej operacji. Po modernizacji w takich pojazdach mogą spaść osiągi oraz mogą one zużywać o wiele więcej paliwa i emitować większą ilość CO2.

Łączny koszt zmian we wszystkich autach z normą Euro 5 wyniósłby prawie 15 miliardów euro. Jak dodamy do tego fakt, że już teraz Volkswagen musiał zapłacić USA wysokie odszkodowania w wysokości 25 miliardów, tak teraz nie jest w stanie sam wyłożyć kolejnej olbrzymiej kwoty na wymianę części.

Plan może wejść w życie, ale tylko wtedy, gdy do jego realizacji dorzuci się rząd.

RadioZET.pl/MW