Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Myślisz o zmianie opon na letnie? Wielu kierowców zapomina o JEDNEJ rzeczy

13.03.2018 10:19

Wkrótce zaczną tworzyć się kolejki do wulkanizatorów. Jednak zanim zdecydujemy się na wymianę opon z zimowych na letnie, najpierw powinniśmy udać się na myjnię, aby oczyścić samochód z soli.

wymiana opon

Kilka cieplejszych dni spowodowało, że sporo osób poczuło wiosnę, a ich głowy ogarnęły myśli o porzuceniu zimowych ubrań. Podobnie jest z niektórymi kierowcami, którzy zaczęli umawiać się do wulkanizatorów na wymianę ogumienia z zimowego na letnie. Jednak pośpiech jest złym doradcą i podobnie jest w tym przypadku. Przede wszystkim musimy pamiętać, że oprócz estetyki, ważne jest bezpieczeństwo jazdy.

Wymiana opon — zima nie daje za wygraną

Podstawowa zasada odnośnie do zmiany opon mówi, że powinno się je zmienić dopiero wtedy, gdy średnia dobowa temperatura wynosi 7 lub więcej stopni Celsjusza. Z kolei ostatnie wiadomości o pogodzie są dalekie od tej reguły. Dlatego warto się wstrzymać i pojeździć jeszcze przez dwa-trzy tygodnie na zimowym ogumieniu, ponieważ bieżnik w tych oponach zdecydowanie lepiej poradzi sobie z pośniegowym błotem czy intensywnymi opadami deszczu.

Zagłosuj

Kiedy zmieniasz zimowe opony na letnie?

Dla wielu zmotoryzowanych słowo „wiosna” od razu kojarzy się z wymianą opon. Nic bardziej mylnego. Trzeba także pamiętać o innej ważnej rzeczy, o której mało kto zdaje sobie sprawę — umyciu samochodu. Wszystko za sprawą soli, której zimą nie brakuje na drogach. Ze względu na to, że o tej porze roku rzadko myjemy auta, warto wykorzystać pierwsze cieplejsze dni, pojechać na myjnię i skorzystać z m.in. możliwości czyszczenia podwozia. Sól potrafi dostać się wszędzie, a najczęściej jej skutki widzimy po jakimś czasie, kiedy na nadwoziu pojawi się rdza. Dlatego lepiej jest zająć się tą sprawą wcześniej.

Rzeczy, o których powinno się pamiętać poza wymianą opon

Sól w połączeniu z niskimi temperaturami ma negatywny wpływ na opony. Chociaż uszczelki można zakonserwować wazeliną, przewody hamulcowe mogą zwyczajnie pęknąć w trakcie gwałtownego hamowania.

Między innymi warto również zadbać o wymianę filtra kabinowego. Po kilku ciepłych dniach w kabinie może pojawić się przykry zapach wynikający ze zgromadzenia się grzybów, drobnoustrojów czy smogu. Dodatkowo już wkrótce rozpocznie się sezon pylenia, dlatego filtr powinien być sprawny w stu procentach.

RadioZET.pl/MW

Oceń