Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

08.02.2019 13:13

Większość Polaków prywatnego samochodu szuka na rynku wtórnym. Podaż samochodów używanych jest ogromna, co nie oznacza, że wybór jest prosty. Nie brakuje sprzedawców, którzy skuszeni większym zyskiem oferują auta wypadkowe, z przekręconymi licznikami, uszkodzone, a nawet pochodzące z kradzieży, nie informując o tym potencjalnych nabywców. Ryzyko zakupu samochodu, który wymusi na nowym właścicielu ponadplanowe koszty, jest więc dosyć duże. Chcąc mieć pewność, że taki pojazd nie będzie jeżdżącą skarbonką, w procesie zakupu należy zachować chłodną głowę, a każdy samochód poddać drobiazgowej weryfikacji.

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód? fot. Fotolia

Jak oszukują handlarze samochodów?

Handlarze są dziś bardzo wyrafinowani. To profesjonaliści, którzy w zanadrzu mają wiele sztuczek. Wszystko po to, aby zataić przed kupującym pewne mankamenty lub odwrócić jego uwagę od poważniejszych usterek, wspominając i ukazując jedynie powierzchowne i drobne awarie, które nie wymagają większych nakładów finansowych.

Największe zagrożenie stanowią samochody po poważnych kolizjach, które często sprzedawane są jako bezwypadkowe. Możliwości, jakie mają dziś warsztaty blacharsko-lakiernicze, pozwalają doprowadzić takie auta do idealnego stanu wizualnego, ale cóż z tego skoro naruszona jest ich konstrukcja.

Notorycznie sprzedaje się też samochody z przekręconym licznikiem. Jeśli dodamy do tego wycięte filtry cząstek stałych, co jest niezgodne z prawem i nie pozwoli zaliczyć z wynikiem pozytywnym badania technicznego, widać, że pole do działania dla nieuczciwych sprzedawców jest ogromne. Fałszowane są też dokumenty, a w tym książki serwisowe. Problemem dla potencjalnego nabywcy jest też sprzedaż auta bez współwłaściciela czy brak ciągłości umów. Samochody sprzedawane mogą mieć też opłaconą tylko jedną ratę ubezpieczenia OC. Na szczęście są narzędzia, które pozwalają ukrócić przynajmniej część tych nielegalnych praktyk. Wiele o przeszłości samochodu mówi np. Historia Pojazdu.

Co o samochodzie mówi Raport Historii Pojazdu?

Sprawdzenie VIN to czynność, o jakiej kierowca zainteresowany nabyciem samochodu na rynku wtórnym, musi pomyśleć jeszcze przed wizytą u sprzedawcy. Raport zawiera w sobie na tyle dużo kluczowych z punktu widzenia nabywcy informacji, że często już na tym etapie pozwala odrzucić ofertę. Historia Pojazdu, zamówiona np. w Autobaza.pl to całe mnóstwo informacji, które pozwalają prześwietlić przeszłość samochodu od dnia, kiedy opuścił on fabrykę. Taki raport to kilkanaście tematycznych sekcji, które zawierają:

● informacje o pojeździe (np. markę, model, rodzaj paliwa, rok produkcji)

● fabryczne wyposażenie

● historię uszkodzeń

● przebiegi pojazdu

● ogłoszone dla egzemplarza akcje serwisowe

● informacje o producencie

● zdjęcia z archiwalnych aukcji

● wykaz z baz kradzieżowych

● ułożoną chronologicznie internetową historię

Raport Historii Pojazdu pozwala więc sprawdzić, czy samochód nie jest wypadkowy, nie ma przekręconego licznika, jest legalny itp.

Jak zachować się podczas oględzin samochodu u sprzedawcy?

Raport VIN to bardzo pomocne narzędzie w ręku nabywcy dające szansę na poznanie przeszłości samochodu, którą wielu sprzedawców nie chce się chwalić lub ma na tej sferze wiele o ukrycia. Wiele istotnych faktów z historii samochodu to natomiast szansa na skuteczne negocjacje ze sprzedawcą lub nawet całkowite odstąpienie od transakcji. Innym pomocnym narzędziem jest Raport Wyceny Wartości Rynkowej opracowany na podstawie kilku kluczowych dla ceny czynników, a w tym:

● daty pierwszej rejestracji

● daty ważności badania technicznego

● przebiegu

● liczby właścicieli

● ilości napraw

Oczywiście, uważnym trzeba być też przy samych oględzinach pojazdu. Zwłaszcza w przypadku, kiedy cena pojazdu jest zaskakująco niska. Świadczyć to może o poważnych usterkach samochodu lub o tym, iż pochodzi on z kradzieży, a sprzedawca chce jak najszybciej pozbyć się dowodu przestępstwa. Koniecznie na miejsce zabrać trzeba ze sobą doświadczonego mechanika, który z pomocą miernika lakieru przyjrzy się powłoce lakierniczej. Zajrzeć musi też pod maskę, gdzie niepokój wzbudzić może umyty i czysty silnik, co najprawdopodobniej świadczy o trapiących go wyciekach.

Zawsze niezbędny jest też przegląd techniczny w Autoryzowanej Stacji Obsługi lub przynajmniej w niezależnym warsztacie. Jeżeli mechanik nie wykryje większych mankamentów, jeszcze przed podpisaniem umowy odbyć trzeba jazdę próbną, szczególną uwagę zwracając na odgłosy dobiegające z silnika, skrzyni biegów czy podwozia.

Jakie dokumenty powinien okazać sprzedawca?

Zdarza się bardzo często, że nabywając samochód na rynku wtórnym, kupujący nie weryfikuje dokumentów, jakie powinien otrzymać od sprzedawcy. Najważniejsza jest umowa kupna-sprzedaży, która dokumentuje nabycie samochodu. Znaleźć się w niej muszą dane personalne obu stron, zapisy identyfikujące pojazd (marka i model), numery rejestracyjne, numer VIN, aktualny przebieg oraz inne szczególne cechy pojazdu. Inne dokumenty, które powinien okazać sprzedawca to:

● dowód rejestracyjny

● dowód zawarcia polisy OC

● zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego

● karta pojazdu (jeżeli była wydana; karta wydawana była dla każdego samochodu zarejestrowanego po 1999 roku)

Jeżeli samochód był sprowadzony z zagranicy, ale nie użytkowano go w kraju UE ani nie jest on zarejestrowany w Polsce, konieczne będą:

● dowód odprawy celnej przywozowej

● dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium Polski

● zaświadczenie wydane od właściwego organu, który potwierdzi uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw Unii Europejskiej lub brak obowiązku uiszczenia tego podatku

● wyciąg ze świadectwa homologacji lub odpis decyzji zwalniającej pojazd z homologacji

● tablice rejestracyjne lub zaświadczenie o ich braku

Nie ulega więc wątpliwości, że zakup samochodu używanego to w dalszym ciągu spore wyzwanie. Na rynku jest wielu sprzedawców, którym zależy na szybkim i pokaźnym zysku, przez co nie mają oni żadnych oporów przed tym, aby oszukiwać klientów. Co gorsza, wielokrotnie oferują im samochody, którymi poruszanie się nie jest bezpieczne. Wiele sztuczek handlarzy zdemaskować pomaga Historia Pojazdu. Jednak zawsze w całym procesie zakupowym należy zachować chłodną głowę i nie dać ponieść się emocjom.

Oceń