Zamknij

Na drogach pojawiły się zagrożenia niewidoczne dla oka. Nawet doświadczeni kierowcy mają kłopot

Redakcja
24.10.2018 10:05
liść na oponie
fot. Shutterstock

Jeszcze policjanci nie rozpoczęli akcji „Bezpieczna jesień”, a na polskich drogach już zaczęły pojawiać się nowe niebezpieczeństwa. Głównie stoi za tym tzw. czarny lód i liście.

Początek jesieni obfitował w słońce i wysokie temperatury. Teraz pogoda pokazała swoje drugie oblicze: wiatr, deszcz i chłód. Wszyscy muszą przyzwyczaić się do nowych warunków. Do tego grona należą również kierowcy, dla których jazda po szybko zapadającym zmroku czy wszechobecnej szarówce staje się o wiele bardziej uciążliwa. Oprócz tego dochodzą poranne przymrozki lub nawet najzwyklejsze liście spadające z drzew, które mogą zaskoczyć zmotoryzowanych.

Mimo że temperatura powietrza utrzymuje się na plusie, to istnieją miejsca, na których pojawia się niewidoczny „czarny lód”, powszechnie znany jako „szklanka” na drodze. Wystarczy, że na ulicy pojawi się cienka warstwa wody, a przy dużej wilgotności po prostu zamarznie. Na chwilę obecną sytuacja niewiele się poprawi, ponieważ IMGW ostrzega przed silnym wiatrem oraz opadami deszczu i śniegu.

Niebezpieczeństwa na drodze: Na co powinni uważać kierowcy?

Kierowcy powinni być szczególnie ostrożni na drogach znajdujących się nieopodal rzek, jezior, terenów zalesionych, na mostach, w tunelach czy na wiaduktach.

„Szklankę” możemy wyczuć na kole kierownicy, kiedy nasze auto z opóźnieniem reaguje na nasze polecenia. Czego nie możemy robić w takiej sytuacji? Na pewno gwałtownie szarpać się z samochodem. W dodatku coraz więcej kierujących uważa, że współczesne pojazdy uchronią ich przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. Jednak warto pamiętać, że istnieją sytuacje, w których elektronika przegrywa z prawami fizyki.

Innym potencjalnym zagrożeniem są spadające liście, które mogą zakryć oznaczenia na drogach lub też ukryć studzienki i nierówności. Poza tym gnijące liście na ulicach stają się śliskie niczym lód i mogą doprowadzić do niebezpieczeństwa na drodze, zwłaszcza podczas opadów deszczu.

Eksperci od nauki jazdy tłumaczą, że aby uniknąć wypadku, należy zwiększyć dystans przed samochodem jadącym przed nami i unikać gwałtownego hamowania. Nawet gdy nasz pojazd jest wyposażony w system ABS, nie oznacza to, że rozwiązanie takie zapewni nam bezpieczne hamowanie.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW