Na drogi w Jaworznie wyjadą autonomiczne samochody

10.08.2017 12:04

8 sierpnia w Jaworznie odbyła się konferencja połączona z podpisaniem listu intencyjnego inicjującego współpracę gminy z Instytutem Transportu Samochodowego oraz firmą Comtegra S.A. To pierwszy krok do tego, by już wkrótce autonomiczne auta wyjechały na ulice Jaworzna.

Na drogi w Jaworznie wyjadą autonomiczne samochody fot. materiały prasowe

Dokument podpisali Prezydent Miasta Paweł Silbert, prof. nzw. dr hab. inż. Marcin Ślęzak - Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego oraz Piotr Jelski - Prezes Zarządu Comtegra S.A. Prace konsorcjum mają być realizowane w ramach trzech ścieżek – strategicznej, eksperymentalnej oraz implementacyjnej.

Podjęte działania mają rozwinąć krajowy rynek elektromobilności. Przy okazji utworzona zostanie specjalna strefa prawna umożliwiająca w przyszłości poruszanie się w ruchu miejskim pojazdów autonomicznych, o czym wspomniał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna:

"

Objęcie Jaworzna eksperymentalną strefą testowania aut elektrycznych i autonomicznych to jedna z koncepcji na rozwój elektromobilności w mieście. Możliwe to będzie dzięki specjalnej strefie prawnej, o utworzeniu której rozmawialiśmy w czasie tegorocznej debaty Miasta Idei. Nasza deklaracja bycia częścią takiego projektu wzbudziła duże zainteresowanie w branży. Kolejne spotkania i rozmowy utwierdzają mnie w przekonaniu, że to perspektywiczny kierunek i szansa dla Jaworzna. Strefą objęte byłoby całe miasto, pojazdy miałyby sprawdzać się w normalnym ruchu miejskim, jednak do tego trzeba się odpowiednio przygotować i to wyzwanie podejmujemy. "

To także odpowiedź na ogólnoświatowe technologiczne trendy w branży motoryzacyjnej. Coraz więcej producentów skupia się na rozwoju pojazdów elektrycznych oraz autonomicznych.

RadioZET/MS

Oceń