Na ulice Tokio wyjechało w pełni autonomiczne Infiniti Q50

26.10.2017 10:57

Nissan zaprezentował w pełni autonomiczne Infiniti Q50. Producent liczy na to, że innowacyjna technologia zadebiutuje w seryjnie produkowanych autach już w 2020 roku.

Na ulice Tokio wyjechało w pełni autonomiczne Infiniti Q50 fot. materiały praoswe

Samojezdna funkcja oferowana jest dzięki nowej generacji systemowi ProPILOT, wykorzystującym 12 sonarów, 12 kamer, 6 skanerów laserowych i mapę wysokiej rozdzielczości. To wszystko umożliwia analizę złożonych scenariuszy w czasie rzeczywistym. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystko to zostało bardzo subtelnie wkomponowane w Q50, w przeciwieństwie do autonomicznych pojazdów Apple’a. Na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić samojezdne Infiniti od bazowego, seryjnie produkowanego modelu.

Zdaniem Japończyków, nowej generacji system ProPILOT pozwoli pojazdom na autonomiczną jazdę po drogach miejskich i autostradach. Jedyne co musi zrobić podróżny to wprowadzić adres docelowy w nawigacji. Odgrywające kluczową rolę, bardzo zaawansowane oprogramowanie sprawia, że samochód prowadzony jest zupełnie tak, jakby za kierownicą samochodu siedział człowiek. To z kolei ma gwarantować pasażerom spokój ducha. Auto jest w stanie sprawnie manewrować w razie napotkania przeszkód, o czym wspomniał Takao Asami, wiceprezes Nissana, odpowiedzialny za dział badań i zaawansowanej inżynierii:

"

"Pomysłowość jest sednem wszystkiego, co robimy w Nissanie. Nasza kolejna generacja prototypów ProPILOT prezentuje technologię, która będzie dostępna do rzeczywistego użytku od 2020 roku. Dzisiejsza demonstracja jest kolejnym dowodem owoców pracy na rzecz stworzenia autonomicznej przyszłości dla wszystkich." "

RadioZET/MS

Zagłosuj

Czy zawsze stosujesz się do obowiązujących ograniczeń prędkości?

Oceń