Zamknij

Nagły zwrot w sprawie jazdy bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC!

Redakcja
04.06.2018 09:40
dowód rejestracyjny i ubezpieczenie
fot. PAWEL SKRABA REPORTER East News

Wszyscy ci, którzy liczyli na jazdę bez obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC, muszą się powstrzymać. Okazuje się, że chociaż 4 czerwca przepisy weszły w życie, nadal trzeba mieć przy sobie wszystkie dokumenty.

W połowie maja Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy Prawa o ruchu drogowym, która gwarantowała m.in. kierowanie pojazdem bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia. Jak się okazuje, obowiązek wożenia dokumentów nie wygaśnie 4 czerwca.

Przepis umożliwia policji i funkcjonariuszom GITD przeprowadzającym kontrolę sprawdzenie odpowiednich danych w bazie. Dzięki temu kierowcy nie musieli mieć przy sobie kilku ważnych dokumentów. Wyjątkiem byłoby posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego w stacji kontroli pojazdów.

Zagłosuj

Czy opóźnienie zmian w przepisach wyjdzie kierowcom na dobre?

Liczba głosów:

Jednak to, że nowelizacja weszła w życie, nie oznacza, że zmotoryzowani mogą zapomnieć o jeździe bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Aby do tego doszło, potrzebna jest jeszcze sprawna baza danych, do której będą podłączone komputery mundurowych. Na chwilę obecną wiemy tylko tyle, że uruchomienie najnowszej wersji systemu CEPiK znacznie się opóźni. Kiedy zacznie działać? Tego nie wie nikt.

W związku z tym za jazdę bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC możemy zostać ukarani mandatem po 50 zł.

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW