Zamknij

Najbardziej niebezpieczne drogi w Polsce [RAPORT]

Maciej Walasek
27.03.2019 12:34
autostrada
fot. Shutterstock

Komenda Główna Policji opublikowała informacje z 2018 roku na temat polskich dróg. Funkcjonariusze poza głównymi przyczynami wypadków wskazali najbardziej niebezpieczne drogi.

Policja skupiła się najbardziej na autostradach i drogach krajowych. W raporcie opublikowanym przez mundurowych okazuje się, że najniebezpieczniejszą autostradą w Polsce jest A4. Z kolei wśród dróg krajowych najgorzej pod tym względem wypadła krajowa „7”, gdzie wyróżniono kilka miejsc: Kielce, droga w stronę do Krakowa i dalej w kierunku Zakopanego oraz trasa z Gdańska do Warszawy. Tuż za nią sklasyfikowano drogę krajową nr 91, która łączy Gdańsk z Częstochową.

W porównaniu do 2017 roku dane nieco się poprawiły. W ubiegłym roku na autostradzie A4 doszło do 175 wypadków, w których zginęło 19 osób, a 258 zostało rannych. Dwa lata temu odnotowano o 31 wypadków więcej. W ich wyniku zginęły 33 osoby, a 290 zostało rannych.

Tragiczny wypadek na krajowej 7. Auto stanęło w płomieniach. Nie żyją trzy osoby

Chociaż wyróżniono jedynie autostradę A4, nie oznacza to, że na pozostałych trasach tego typu jest o wiele bezpieczniej. Patrząc na autostradę A1, w zeszłym roku doszło na niej do 115 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 174 były ranne.

Najniebezpieczniejsze drogi w Polsce: Gdzie jest najgorzej na drogach krajowych?

Obok autostrad policja wzięła pod uwagę również drogi krajowe (w tym ekspresówki), na których też mogło być lepiej. W ścisłej czołówce czarnej listy sklasyfikowano drogę nr 7 (374 wypadków), 91 (373 kolizje), 94 (322 zdarzenia) i 12 (311 wypadków). Łącznie na wszystkich drogach doszło do blisko 7200 wypadków, w których zginęło 957 osób. Na 100 km wskaźnik tego typu zdarzeń wynosi 37,1.

Najniebezpieczniejsze drogi w Polsce: Jakie były przyczyny wypadków?

Poza tymi danymi policja wymieniła główne przyczyny wypadków. Na autostradach kierowcy najczęściej doprowadzali do kolizji, zachowując złą odległość między pojazdami oraz przez zbyt wysoką prędkość. Na prostych odcinkach wszystkich tras kierowcy nie potrafili dostosować prędkości do warunków ruchu drogowego, powodując 3234 wypadków, a także nie udzielali pierwszeństwa przejazdu, przez co doszło do 2165 kolizji.

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW