Zamknij

Najbardziej zakorkowane miasta Polski. Niespodziewany lider!

Redakcja
13.02.2018 14:18
Najbardziej zakorkowane miasta Polski. Niespodziewany lider!

Nie tak dawno prezentowaliśmy ranking najbardziej zakorkowanych państw świata. Teraz sprawdźmy, jak na tle naszego kraju wypadają poszczególne miasta. W zestawieniu znaleźć można sporą niespodziankę.

W rankingu uwzględniono miasta z 38 państw świata, z czego z Polski osiem (w poprzednim roku o jedno mniej). W zestawieniu wzięto pod uwagę dane o podróżach różnymi drogami: od centrum po przedmieścia, o różnej porze dnia i nocy, w dni robocze oraz w weekendy.

Na pierwszym miejscu znalazł się Kraków, w którym średni czas stania w korkach wyniósł aż 36 godzin. Spory ruch odnotowano w weekendy, co nie może dziwić ze względu na turystów, którzy oblegają miasto. Nadmierny ruch na A4 oraz w stronę gór również miał istotny wpływ na ostateczny wynik. W Europie dawna stolica naszego kraju poprawiła wynik i przeskoczyła z 74. na 64. miejsce. Natomiast globalnie poprawiła się o pięć pozycji (z 127. na 122.).

Drugie miejsce należy do Warszawy, w której średni czas w korkach wyniósł 35 godzin. W obrębie miasta ruch odbywa się praktycznie cały czas, nie ustaje także w późnych godzinach wieczornych czy w weekendy. Stolica Polski w światowym notowaniu zajęła 131. lokatę.

Na trzeciej pozycji znalazł się Poznań, w którym średnie stanie w korkach wzrosło o 3,5 godziny i łącznie wynosi 30 godzin. Istotną rolę odgrywa autostrada A2, a w mieście najciężej porusza się w centrum. Jednak i na drogach dojazdowych ruch nie zamiera. W Europie Poznań zajął 102. miejsce i 190. na świecie.

Ranking najbardziej zakorkowanych miast w Polsce w 2017 roku:

1. Kraków (średni czas w korkach w godzinach szczytu — 36 godzin)

2. Warszawa (35 godzin)

3. Poznań (30 godzin)

4. Szczecin (28 godzin)

5. Wrocław (27 godzin)

6. Gdańsk (26 godzin)

7. Łódź (24 godziny)

8. Katowice (17 godzin)

RadioZET.pl/MW