Najczęstsze błędy popełniane przez kursantów na egzaminie na prawo jazdy

12.06.2018 11:09

Większość przystępujących do egzaminu na prawo jazdy nie zdaje przy prostych manewrach. Najczęściej kursanci nie radzą sobie z jazdą po łuku i ruszaniem pod górę.

egzamin na prawo jazdy

Jak wynika ze średniej krajowej, egzamin praktyczny zdaje co trzecia osoba. Chociaż wynik mógłby być lepszy, większym zmartwieniem pozostają przyczyny niepowodzeń. Jak podają statystyki, kandydaci na kierowców najczęściej nie radzą sobie na jeździe po łuku, podczas której potrącają pachołek w trakcie manewru.

A to nie jedyne zadanie, z którym kursanci nie dają rady. Magazyn „Szkoła Jazdy” informuje, że połowa egzaminów zostaje przerwana przy ruszaniu na wzniesieniu do przodu albo z powodu bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia uczestników.

Na niższych pozycjach znalazło się m.in. spowodowanie zagrożenia wypadkiem drogowym, do którego często dochodzi w Toruniu i Włocławku, a także zignorowanie sygnałów świetlnych. W tym drugim przypadku większość obejmowała niezauważenie zielonej strzałki, przed którą należy się całkowicie zatrzymać.

Niepokojące doniesienia mają swoje odzwierciedlenie w policyjnych statystykach. Dane udostępnione przez funkcjonariuszy mówią, że w co piątym zdarzeniu drogowym sprawcami byli kierowcy w wieku 18-24 lat.

W Polsce nadal czekamy na wprowadzenie nowych przepisów dla młodych kierowców, które mają być o wiele bardziej rygorystyczne. Jednak to wymaga wprowadzenia nowej wersji systemu CEPiK, na którą trzeba jeszcze poczekać. Na razie nie wiadomo, kiedy do tego dojdzie.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź wiedzę w naszym QUIZIE!

Quiz. Egzamin na prawo jazdy fot. Archiwum RadioZET.pl

RadioZET.pl/MW

Oceń