Zamknij

Najmniej awaryjne samochody. Zaskakujące wyniki [LISTA]

Maciej Walasek
18.04.2019 13:09
auta
fot. Shutterstock

Współczesne samochody są nafaszerowane elektroniką. Ten obszar w szczególności lubi dawać się we znaki kierowcom, ale również i mechanikom, którym czasami trudno znaleźć przyczynę awarii. W jakich autach najrzadziej dochodzi do problemów z elektroniką, a w których najczęściej?

W samochodzie czasami dochodzi do niespodziewanej awarii, która zatrzymuje naszą podróż. Najczęściej problem pochodzi od elektroniki, której w pojazdach jest coraz więcej. Zdarza się, że są to drobiazgi, jak np. kłopoty z opuszczaniem szyb lub z klimatyzacją. Firma ProfilAuto, korzystając z rankingu awaryjności według polskich mechaników, opublikowała zestawienie, w którym wytypowała najbardziej awaryjne samochody pod względem elektroniki.

Eksperci podkreślają, że układy elektryczne są niezwykle skomplikowane i jednocześnie delikatne. Awaria elektroniki może mieć gorsze skutki, ponieważ jakikolwiek problem wpływa również na inne podzespoły, które są odpowiedzialne za właściwe prowadzenie auta. Niestety, ale wszyscy ci, którzy dbają o swoje pojazdy, nie uchronią ich przed awarią w tym obszarze.

Francuscy producenci umieszczają bezpieczniki czy moduły w miejscach bardziej narażonych na wilgoć, co często doprowadza do usterek. Marki z tego kraju czasami próbują być przed konkurencją, dlatego wyposażają swoje modele w wiele nowinek technologicznych, które testowane są… przez samych kierowców na drodze.

Inaczej do sprawy podchodzą japońscy konstruktorzy, którzy narzucają rozwiązaniom rozmaite testy i unikają przykrych niespodzianek, jakie mogą się pojawić przy wprowadzeniu nowości bez kontroli. Takie działanie mocno wpływa na wysoką pozycję w rankingach awaryjności.

Jakie samochody są najmniej awaryjne?

Wobec tego wszystkiego mechanicy dokonali klasyfikacji, w której wybrali najmniej awaryjne modele samochodów. Pierwsza piątka została opanowana przez japońskich producentów, a trzy modele dostały maksymalną notę. Na pierwszym miejscu ze średnią oceną 5,0 znalazły się: Toyota Yaris II, Honda Civic VIII i Audi A4 (B5). Kolejne lokaty przypadły Nissanowi Qashqai I (ocena 4,7), Toyocie Avensis II (ocena 4,6) i Volkswagenowi Passatowi B5, Audi A6 II, Audi A4 B6 i B7 oraz Skodzie Fabii II (wszystkie z oceną 4,5).

Ostatnie miejsca ze średnią notą poniżej 3 uzyskały m.in. Renault Scenic II, Renault Megabe II i III, Peugeot 307 i Renault Laguna II. W klasyfikacji odległe pozycje zajęły takie auta jak: Opel Corsa D, BMW Seria 5 E60 (oba z oceną 3,9) i Ford Focus III (3,8).

Najmniej awaryjne samochody:

1. Toyota Yaris II (5,0)

1. Honda Civic VIII (5,0)

1. Audi A4 B5 (5,0)

4. Nissan Qashqai I (4,7)

5. Toyota Avensis II (4,6)

6. Volkswagen Passat B5 (4,5)

6. Audi A6 II (4,5)

6. Audi A4 B6 i B7 (4,5)

.

.

.

45. Renault Scenic II (2,9)

46. Renault Megane III (2,7)

46. Renault Megane II (2,7)

46. Peugeot 307 (2,7)

46. Renault Laguna II (2,7)

50. Renault Scenic III (2,6)

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/autokult.pl/MW