Zamknij

Najnowszy system wyeliminuje korzystanie z telefonów komórkowych podczas jazdy?

Maciej Walasek
25.03.2019 11:38
korzystanie z telefonu komórkowego
fot. Shutterstock

W najbliższej przyszłości na drogach może zaroić się od specjalnych kamer. Urządzenia będą wyłapywać kierowców, którzy korzystają z telefonu komórkowego podczas jazdy.

Korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie prowadzenia samochodu to plaga na drogach. Na niewiele zdają się apele policji i wyrywkowe kontrole. Zmotoryzowani wciąż nagminnie używają smartfonów: rozmawiają przez telefon bez korzystania z zestawu głośnomówiącego, wysyłają SMS-y i przeglądają internet.

Wielu kierującym wydaje się, że nawet stojąc w korku, odebranie telefonu czy napisanie SMS-a to nic złego. Jednak takie zachowanie rozprasza naszą uwagę, a brak odpowiedniej koncentracji jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Eksperci przestrzegają, żeby na czas jazdy odłożyć smartfony i korzystać jedynie z zestawu głośnomówiącego. Jako pierwsi naprzeciw problemom wyszli Australijczycy. Ich rozwiązanie może sprawić, że za ich przykładem pójdą inne państwa.

Zagłosuj

Czy taki system jest odpowiednim rozwiązaniem, który wychwyci kierowców korzystających z telefonów komórkowych podczas jazdy?

Liczba głosów:

Korzystanie z telefonów komórkowych: Na czym polega nowy system?

Na dwóch najbardziej ruchliwych drogach Sydney zamontowano specjalne kamery HD, które wykrywają to, czy kierowcy rozmawiają przez telefon komórkowy. System działa o każdej porze dnia i nocy w różnych warunkach pogodowych. Projekt wciąż pozostaje w fazie testów, dlatego złapani zmotoryzowani otrzymują jedynie powiadomienie o wykroczeniu, ale wkrótce kary mogą być o wiele bardziej dotkliwe.

Jeżeli system się sprawdzi, być może pojawi się także w Polsce. Na tę chwilę nasz taryfikator przewiduje 500-złotowy mandat i 5 punktów karnych za korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW