Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nie będzie taryfy dziennej za wjazd do centrum miasta

21.05.2018 11:44

W jednym z punktów ustawy o biokomponentach i biopaliwach istnieje zapis, dzięki któremu miasta będą mogły wprowadzić opłaty za wjazd do centrum. Przewiduje się, że przepisy wejdą w życie jeszcze przed wakacjami.

kierowca samochodu fot. East News

Największe miasta Polski robią, co mogą, aby walczyć ze smogiem, dlatego zapowiedziano stworzenie stref czystego transportu. W związku z tym samorządy postanowiły wprowadzić dodatkowe opłaty za wjazd do centrum aglomeracji powyżej 100 tys. mieszkańców. Wyjątkiem będą kierowcy aut elektrycznych lub napędzanych wodorem i gazem ziemnym, którzy mają być zwolnieni z opłaty. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nowy pomysł oznaczania takich pojazdów.

Opłata za wjazd do centrum miasta: Ile ma kosztować? Jaka cena?

Z początku przepisy mówiły o kwocie 2 zł i 50 gr za godzinę. Jednak Krzysztof Sitarski z partii Kukiz’15 zaproponował poprawkę, dzięki której miasta miałyby prawo pobierać opłaty wyłącznie w godzinach 9-17. Zrezygnowano także z pomysłu dziennej opłaty w wysokości 25 zł.

Zdaniem posła Kukiz’15 takie godziny pozwolą rodzicom na uniknięcie opłat, kiedy będą przywozić dzieci do szkoły. Gorzej z odebraniem pociech, które musiałyby czekać aż do 17.

Pieniądze uzyskane z tych opłat mają pokryć: koszt analiz wprowadzenia autobusów zeroemisyjnych, ich zakup, a także opłacenie infrastruktury Stref Czystego Transportu.

Chociaż ustawa musi jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną, przewiduje się, że przepisy wejdą w życie jeszcze przed wakacjami.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW

Oceń