Zamknij

Nie będzie taryfy dziennej za wjazd do centrum miasta

Redakcja
21.05.2018 11:44
kierowca samochodu
fot. East News

W jednym z punktów ustawy o biokomponentach i biopaliwach istnieje zapis, dzięki któremu miasta będą mogły wprowadzić opłaty za wjazd do centrum. Przewiduje się, że przepisy wejdą w życie jeszcze przed wakacjami.

Największe miasta Polski robią, co mogą, aby walczyć ze smogiem, dlatego zapowiedziano stworzenie stref czystego transportu. W związku z tym samorządy postanowiły wprowadzić dodatkowe opłaty za wjazd do centrum aglomeracji powyżej 100 tys. mieszkańców. Wyjątkiem będą kierowcy aut elektrycznych lub napędzanych wodorem i gazem ziemnym, którzy mają być zwolnieni z opłaty. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nowy pomysł oznaczania takich pojazdów.

Opłata za wjazd do centrum miasta: Ile ma kosztować? Jaka cena?

Z początku przepisy mówiły o kwocie 2 zł i 50 gr za godzinę. Jednak Krzysztof Sitarski z partii Kukiz’15 zaproponował poprawkę, dzięki której miasta miałyby prawo pobierać opłaty wyłącznie w godzinach 9-17. Zrezygnowano także z pomysłu dziennej opłaty w wysokości 25 zł.

Zdaniem posła Kukiz’15 takie godziny pozwolą rodzicom na uniknięcie opłat, kiedy będą przywozić dzieci do szkoły. Gorzej z odebraniem pociech, które musiałyby czekać aż do 17.

Pieniądze uzyskane z tych opłat mają pokryć: koszt analiz wprowadzenia autobusów zeroemisyjnych, ich zakup, a także opłacenie infrastruktury Stref Czystego Transportu.

Chociaż ustawa musi jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną, przewiduje się, że przepisy wejdą w życie jeszcze przed wakacjami.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW