Zamknij

Nie tylko policja może nas skontrolować. Które służby mogą nas zatrzymać?

Redakcja
08.05.2018 11:46
policjant
fot. Piotr Jedzura East News

W trakcie prowadzenia samochodu nie tylko policja może nas zatrzymać. Wiele innych służb ma prawo do skontrolowania kierowców, jednak część z nich dość ograniczone.

Umundurowany funkcjonariusz policji może zatrzymać kierującego pojazdem praktycznie w każdej sytuacji, używając przy tym lizaka czy latarki. Oprócz policji istnieją inne służby, które pomimo ograniczonych uprawnień też mogą nas zatrzymać.

Policjant w mundurze

Zgodnie z obowiązującymi przepisami umundurowany stróż prawa może zatrzymać nas do kontroli w każdej sytuacji i w każdym miejscu: w terenie zabudowanym, poza nim, w dzień i w nocy. Najczęstszym sygnałem do zatrzymania jest machnięcie lizakiem lub latarką. Oprócz tego policjant może wykonać czytelny gest ręką. Skontrolować mogą nas wszyscy funkcjonariusze, nie tylko ci z drogówki.

Funkcjonariusz bez munduru

Uprawnienia policjanta w stroju cywilnym różnią się od stróża prawa w mundurze. Wówczas funkcjonariusz bez munduru może zatrzymać nas tylko w terenie zabudowanym i wyłącznie przy użyciu lizaka lub latarki, gdy widoczność jest ograniczona.

Straż miejska

Straż miejska ma prawo zatrzymać kierowcę tylko, gdy ten nie zastosuje się do zakazu ruchu w obu kierunkach. Wówczas kierujący pojazdem musi się zatrzymać. Strażnik może wylegitymować kierowcę i sprawdzić jego prawo jazdy czy dokumenty samochodu.

Straż Graniczna i Celna

Do kontroli na drodze publicznej może zatrzymać nas jeszcze Straż Graniczna i Celna. Pogranicznicy mają prawo do sprawdzenia naszego bagażnika, mogą skontrolować nasze dokumenty oraz polisę OC. Podobnie rzecz ma się z celnikami, którzy również mogą nas skontrolować. Do ich praw należy m.in.: legitymowanie uczestników ruchu, badanie alkomatem, sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Straż celna może korzystać z wideorejestratorów, ale nie może już zatrzymać prawa jazdy.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Wcześniej funkcjonariusze GITD mogli zatrzymywać jedynie kierowców ciężarówek i autobusów. Jednak rozszerzono ich prawa do pojazdów osobowych. W trakcie kontroli inspektor zawsze musi być w mundurze. Służby GITD mają prawo do sprawdzenia dokumentów, ubezpieczenia, stanu technicznego pojazdu oraz trzeźwości. Dodatkowo mogą wystawiać mandaty i naliczyć punkty karne.

Strażnicy leśni i Straż Parku

Kierujący na terenie lasów i parków narodowych podlegają strażnikom leśnym i przedstawicielom Straży Parku. Mają oni prawo do zatrzymania pojazdu, kontroli dokumentów. Mogą również wydawać polecenia co do zachowania się na drodze.

Zdałbyś test na prawo jazdy? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy

Jaki może być skutek niewyważenia kół jezdnych w pojeździe?

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/MW