Teraz gramy

Nie tylko policja może nas skontrolować. Które służby mogą nas zatrzymać?

08.05.2018 11:46

W trakcie prowadzenia samochodu nie tylko policja może nas zatrzymać. Wiele innych służb ma prawo do skontrolowania kierowców, jednak część z nich dość ograniczone.

policjant fot. Piotr Jedzura East News

Umundurowany funkcjonariusz policji może zatrzymać kierującego pojazdem praktycznie w każdej sytuacji, używając przy tym lizaka czy latarki. Oprócz policji istnieją inne służby, które pomimo ograniczonych uprawnień też mogą nas zatrzymać.

Policjant w mundurze

Zgodnie z obowiązującymi przepisami umundurowany stróż prawa może zatrzymać nas do kontroli w każdej sytuacji i w każdym miejscu: w terenie zabudowanym, poza nim, w dzień i w nocy. Najczęstszym sygnałem do zatrzymania jest machnięcie lizakiem lub latarką. Oprócz tego policjant może wykonać czytelny gest ręką. Skontrolować mogą nas wszyscy funkcjonariusze, nie tylko ci z drogówki.

Funkcjonariusz bez munduru

Uprawnienia policjanta w stroju cywilnym różnią się od stróża prawa w mundurze. Wówczas funkcjonariusz bez munduru może zatrzymać nas tylko w terenie zabudowanym i wyłącznie przy użyciu lizaka lub latarki, gdy widoczność jest ograniczona.

Straż miejska

Straż miejska ma prawo zatrzymać kierowcę tylko, gdy ten nie zastosuje się do zakazu ruchu w obu kierunkach. Wówczas kierujący pojazdem musi się zatrzymać. Strażnik może wylegitymować kierowcę i sprawdzić jego prawo jazdy czy dokumenty samochodu.

Straż Graniczna i Celna

Do kontroli na drodze publicznej może zatrzymać nas jeszcze Straż Graniczna i Celna. Pogranicznicy mają prawo do sprawdzenia naszego bagażnika, mogą skontrolować nasze dokumenty oraz polisę OC. Podobnie rzecz ma się z celnikami, którzy również mogą nas skontrolować. Do ich praw należy m.in.: legitymowanie uczestników ruchu, badanie alkomatem, sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Straż celna może korzystać z wideorejestratorów, ale nie może już zatrzymać prawa jazdy.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Wcześniej funkcjonariusze GITD mogli zatrzymywać jedynie kierowców ciężarówek i autobusów. Jednak rozszerzono ich prawa do pojazdów osobowych. W trakcie kontroli inspektor zawsze musi być w mundurze. Służby GITD mają prawo do sprawdzenia dokumentów, ubezpieczenia, stanu technicznego pojazdu oraz trzeźwości. Dodatkowo mogą wystawiać mandaty i naliczyć punkty karne.

Strażnicy leśni i Straż Parku

Kierujący na terenie lasów i parków narodowych podlegają strażnikom leśnym i przedstawicielom Straży Parku. Mają oni prawo do zatrzymania pojazdu, kontroli dokumentów. Mogą również wydawać polecenia co do zachowania się na drodze.

Zdałbyś test na prawo jazdy? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

Quiz. Sprawdź, czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy fot. kadr z wideo

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/MW

Oceń