Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Nie zatrzymał się przed strzałką. Miał pretensje do rowerzysty

29.05.2017 11:14

Rowerzysta poruszający się ścieżką rowerową za pomocą kamery znajdującej się na kasku nagrał niebezpieczne zdarzenie drogowe. Zagrożenie spowodował kierowca Mitsubishi Carismy, który nie zatrzymał się przed zieloną strzałką.

Nie zatrzymał się przed strzałką. Miał pretensje do rowerzysty fot. kadr z wideo

Niewiele brakowało, by doszło do kolizji. Mało tego! Kierujący samochodem osobowym miał czelność wymachiwać rękami, zupełnie jakby miał pretensje do prawidłowo poruszającego się rowerzysty. Bardziej wskazane w tej sytuacji byłoby zachowanie pokory i przyznanie się do błędu.

Należy pamiętać, że sygnalizator S-2 zezwala na wykonanie manewru skrętu po uprzednim zatrzymaniu się przed sygnalizatorem. Tzw. zielone strzałki przyczyniają się do upłynniania ruchu. To swoisty ukłon w stronę kierowców. Niestety wciąż bardzo duży odsetek kierujących ignoruje nakaz zatrzymywania się przed nimi, przez co wielokrotnie dochodzi do potrąceń zarówno rowerzystów, jak i przechodniów.

Dziwić może fakt, że tak duża część kierujących nie zdaje sobie sprawy z ryzyka wypadku i konsekwencji. Każda osoba poruszająca się pojazdem mechanicznym powinna być w pełni świadoma swoich działań, starając się minimalizować ryzyko doprowadzenia do jakiejkolwiek kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego.

Mając na uwadze zagrożenie, producenci samochodów stosują aktywne maski. W momencie kolizji specjalny mechanizm unosi je, zwiększając przestrzeń deformacji, co minimalizuje ryzyko odniesienia poważniejszych obrażeń u potrąconych.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Zawsze zatrzymujecie się przed zieloną strzałką?

Oceń