Niebawem na polskie drogi wjadą 200-konne policyjne Ople Astry

27.10.2017 11:55

Opel Energozam i Opel Wawrosz dostarczą blisko 300 oznakowanych radiowozów polskiej policji. Funkcjonariusze jeździć będą Astrami 5. generacji.

Niebawem na polskie drogi wjadą 200-konne policyjne Ople Astry fot. Facebook / Energozam

Wybrane przez policję modele napędzane będą 1,6-litrowymi silnikami Turbo S&S o mocy 200 KM. Cena bazowego wariantu w odmianie nadwoziowej kombi z 6-biegową skrzynią ręczną i w wyposażeniu Dynamic wynosi od 89 600 zł. Auto w takiej konfiguracji jest w stanie rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 7,7 sekundy, osiągając prędkość maksymalną rzędu 235 km/h. Turbodoładowana jednostka rozwija aż 300 Nm maksymalnego momentu obrotowego dostępnego w zakresie 1700-4700 obr./min., który wędruje na przednie koła.

Inżynierowie stanęli na wysokości zadania i postarali się pod każdym względem. Nowy model został dopracowany z pieczołowitą dokładnością. Astra w stosunku do swojego poprzednika w adekwatnych wersjach silnikowych waży od 120 do 200 kilogramów mniej, co zawdzięcza zastosowaniu lżejszego o 77 kilogramów korpusu oraz zastąpienia elementów zawieszenia lepszymi odpowiednikami, co poskutkowało redukcją masy o kolejne 50 kilogramów.

Nowością w Oplu jest również unowocześniony system multimedialny z ekranem dotykowym, który może współpracować ze smartfonami. Ponadto przyszli właściciele będą mogli przebierać w różnorodnych opcjach dodatkowych, wśród których znalazły się pozycje dotychczas znane głównie z modeli premium, przykładem czego są fotele z funkcją masażu i wentylacji oraz LED-owe reflektory IntelliLux. Te ostatnie umożliwiają swobodne korzystanie ze świateł drogowych bez oślepiania innych uczestników ruchu drogowego. W połączeniu z pozostałymi asystentami kierowcy zapewniają bardziej komfortową i bezpieczną jazdę.

Astra może zostać wyposażona również w przednią kamerę OpenEye, współpracującą z inteligentnymi systemami rozpoznawania znaków drogowych, wskaźnikami odległości od pojazdu, utrzymania pasa ruchu, a także asystentem ostrzegającym przed kolizją, uzbrojonym w funkcję automatycznego, awaryjnego hamowania.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Czy uważasz, że drogówka w Polsce dba o bezpieczeństwo na drogach?

Oceń