Niebezpieczny wypadek z udziałem pieszego. Kto zawinił? [WIDEO]

14.01.2019 10:43

W Pilawie doszło do kolejnego bardzo niebezpiecznego zdarzenia. Kamery miejskiego monitoringu zarejestrowały sytuację, gdzie mężczyzna wtargnął pod jadący samochód osobowy. Po zderzeniu pieszy został przetransportowany do szpitala.

Policjanci prowadzą postępowanie ze zdarzenia, w którym doszło do potrącenia pieszego. Z ustaleń mundurowych i nagrania z kamery miejskiego monitoringu wynika, że 48-latek przebiegał przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Mało tego, mężczyzna wybiegł zza innego auta wprost pod nadjeżdżający samochód. Pieszy trafił do szpitala, kierujący pojazdem był trzeźwy.

Policjanci przestrzegają zmotoryzowanych, aby ci przestrzegali przepisów i zachowali zdrowy rozsądek. Funkcjonariusze przypomnieli o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się na drogach:

– pieszy, przechodząc przez jezdnię, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Na drodze dwujezdniowej pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

– pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd nawet na przejściu dla pieszych jest niedopuszczalne.

Piesi muszą stosować się także do kilku kolejnych zakazów: zabrania się m.in.: wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/mazowiecka.policja.gov.pl/MW

Oceń