Nissan zatrąbi, gdy zamkniesz dziecko w aucie

08.08.2017 12:00

Nissan opracował system, mający zapobiegać pozostawianiu dzieci lub zwierząt zamkniętych w samochodzie.

Nissan zatrąbi, gdy zamkniesz dziecko w aucie fot. kadr z wideo

Eksperci szacują, że przez lekkomyślne zachowania rodziców w skali roku śmierć ponosi średnio 37 dzieci zamkniętych w rozgrzanych autach. Nie ma wątpliwości, że ta liczba byłaby znacznie wyższa, gdyby nie liczne interwencje przechodniów, którzy działają na własną rękę albo zawiadamiają odpowiednie służby.

Dlatego Nissan wprowadził w nowym Pathfinderze system oparty na czujnikach, które sprawdzają, czy tylne drzwi były otwierane przed podróżą. Jeśli tak, kierowca po zaparkowaniu, wyjściu z auta i zamknięciu go, usłyszy dźwięk klaksonu. I właśnie to ma skłonić go do sprawdzenia, czy nie pozostawił czegoś – lub kogoś – na tylnym siedzeniu.

Mało tego. Jeszcze nim kierowca wysiądzie z auta, system o nazwie „Rear Door Alert” wyświetli komunikat na desce rozdzielczej za kierownicą, by sprawdzić tylne siedzenia. Producent twierdzi, że to rozwiązanie jest zupełnie nowe. Specjaliści z kolei są innego zdania. Już wcześniej General Motors w sporej liczbie ze swoich modeli oferowało „Rear Seat Reminder” działający na podobnej zasadzie.

Niemniej, tego rodzaju technologie mają na celu ochronę ludzkiego życia. I to się liczy najbardziej.

RadioZET/MS

Oceń